Część patriotyczna uroczystości rozpocznie się o godz. 12.00 przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Oprawę wojskową wydarzenia zapewni Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu oraz Orkiestra Wojskowa z Radomia. Poprzez Apel Pamięci, złożenie symbolicznych kwiatów i chwilę zadumy, oddamy hołd jednemu z najbardziej znanych bohaterów historycznych związanych z powiatem grójeckim. Następnie uroczyste ślubowanie złożą uczniowie klas I Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, aby stać się prawowitymi uczniami szkoły której patronuje dzielny konfederat barski i generał brygady w wojnie o niepodległość Ameryki. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali niespodziankę – czyli m.in. spotkanie z samym Kazimierzem Pułaskim.
W części artystycznej, która odbędzie się od ok. godz. 13.00 na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbędzie się finisaż wystawy pt. „Łączy nas Pułaski. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego” i uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce z Uniwersytetem Radomskim im. Kazimierza Pułaskiego. Bardzo interesującym kulturalnym akcentem tego dnia będzie koncert duetu skrzypcowego Radomskiej Orkiestry Kameralnej ROKduo – czyli Lucjana Szalińskiego-Bałwasa i Marcina Davida Króla ok. godz. 14.00.
Przypomnijmy, że to właśnie wspólny Patron Kazimierz Pułaski łączy tego dnia wiele instytucji i organizacji, które przybywają na wareckie Winiary. Jednym z nich jest Uniwersytet Radomski, któremu 45 lat temu 7 września 1979 roku nieprzypadkowo nadano imię polsko-amerykańskiego bohatera. Konfederat barski zaznaczył swoją obecność w Radomiu i na ziemi radomskiej w bitwie pod Skaryszewem, gdzie stawił czoła Rosjanom. W Radomiu ma również swoją ulicę, a także jedna ze szkół podstawowych nosi imię Kazimierza Pułaskiego.
Swoją obecność na obchodach Dnia Pułaskiego zapowiadają nie tylko lokalne instytucje i organizacje noszące imię generała, ale także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Bożena Żelazowska czy przedstawiciele Dowództwa ORP „Gen. K. Pułaski” z Gdyni.
Kazimierz Pułaski – nieustraszony i odważny bohater „dwóch narodów” i „dwóch kontynentów”, nazywany „rycerzem wolności”, przypomina po dziś dzień o najcenniejszych wartościach człowieka zdeterminowanego w walce o niepodległość. Jeszcze za życia stał się symbolem buntu przeciw uciskowi. Przyświecały mu ideały, tak bliskie dziś nam wszystkim, jak wolność i niepodległość, które w obliczu wojny za wschodnią granicą, nabierają obecnie szczególnego znaczenia.
Partnerami obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego są:
- Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu
- Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego
- Publiczna Szkoła Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Serdecznie zapraszamy.
Muzeum im. K. Pułaskiego