Dożynki Powiatu Grójeckiego odbyły się 8 września 2019 roku przy Parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych, (gmina Belsk Duży).
Za nami podniosłe wydarzenie jakim są Dożynki Powiatu Grójeckiego. Tegoroczne święto plonów obchodzone było 8 września w Lewiczynie.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.30 konkursami na najładniejsze stoisko, najlepszą potrawę regionalną, najładniejszy wieniec i kosz dożynkowy. Msze poprzedził godzinny występ Orkiestry Dętej z OSP Błędów.
Uroczystą Mszę Święta celebrowaną tradycyjnie przez Jego Eminencje Kardynała Kazimierza Nycza rozpoczął orszak dożynkowy, w którego skład wchodziło ponad 50 dostojnie prezentujących się pocztów sztandarowych, grupy wieńcowe, Starostowie Dożynkowi w otoczeniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej, Gospodarze Dożynek: Starosta, Zarząd Powiatu, Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu grójeckiego oraz duchowieństwo. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy, przeprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Tegoroczni Starostowie Dożynkowi- młode małżeństwo zajmujące się sadownictwem- Państwo Agata i Mateusz Dąbrowscy z Gminy Belsk Duży, przekazali Staroście Powiatu Grójeckiego Krzysztofowi Ambroziakowi okazały bochen chleba dożynkowego, który jak nakazuje zwyczaj sam Starosta podzielił między współorganizatorów dożynek, czyli wójtów i burmistrzów każdej z 10 gmin leżących na terenie powiatu grójeckiego. Wójtowie i Burmistrzowie następnie rozdali chleb uczestnikom dożynek. W tym czasie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej śpiewał tradycyjne pieśni ludowe.
W dalszej części imprezy odbyło się wręczenie nagród w konkursach dożynkowych. Komisja konkursowa w składzie Janusz Karbowiak- Przewodniczący Rady Powiatu, Marzena Rosołowska i Andrzej Zaręba- Członkowie Zarządu Powiatu oraz Anna Matyjas- Sekretarz Powiatu mieli przed sobą nie lada wyzwanie - ocenienie 22 stoisk, 15 wieńcy, 10 koszy i 24 potraw wymagało ogromnego skupienia, zaangażowania, skrupulatności a przede wszystkim cierpliwości. Przez prawie 2 godziny oglądali, próbowali, smakowali i podjęli decyzję.
Kolejnym jakże miłym akcentem był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu, Uczniowie i Absolwenci PSP zachwycili swoim występem wszystkich gości i uczestników. Inicjatorami kultywowania polskich tradycji ludowych byli nauczyciele PSP w Jasieńcu: Małgorzata Zielińska, Lidia Matracka i Albert Krawczyk, których pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez dyrekcję szkoły Alinę Jarosz, osobę w pełni świadomą potencjału tkwiącego w dzieciach i otwartą na nowe przedsięwzięcia. Osiągnięty efekt był możliwy dzięki życzliwemu wsparciu profesjonalnych tancerzy Pani Beaty Krajewskiej i Pana Andrzeja Banaszkiewicza zatrudnionych w Świetlicy Wiejskiej działającej przy Urzędzie Gminy w Jasieńcu. Warto byłoby pielęgnować to rozbudzone żywe zainteresowanie dzieci tradycjami ludowymi, a także w przyszłości umożliwić im dalszy rozwój nowoodkrytych talentów.
Po części ludowo- artystycznej, przyszedł czas na gwiazdy wieczoru.Pierwszy wystąpił pochodzący z naszego powiatu Hubert Dzikołowski – znany wszystkim jako wschodząca gwiazda muzyki disco polo i dance – DZIKU. Koncert przyciągnął pod scenę mnóstwo osób – DZIKU zaśpiewał swoje utwory, a także covery znanych piosenek przy których bawili się młodzi i starsi.
Kolejny koncert, na który czekało wielu fanów twórczości Bartka Padyaska lidera zespołu D-BOMB, który swoimi tanecznymi utworami bawił uczestników aż do godziny 20, a tym samym zakończył Dożynki Powiatu Grójeckiego.
Dziękujemy wszystkim za udział w grójeckim święcie plonów. Wszystkim wystawcom, których było ponad 30. za stworzenie wspaniałych stoisk, ugoszczenie specjałami zwiedzających i udział w konkursach. Zapraszamy wszystkich ponownie za rok.
Impreza mogła się odbyć dzięki współpracy wszystkich 10 gmin z terenu powiatu oraz sponsorów, którzy materialnie, bądź rzeczowo wsparli Dożynki.
Ponadto Dożynki Powiatu Grójeckiego 2019 były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i odbyły sie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Bardzo dziękujemy firmom, za otwartość i chęć współpracy, cieszymy się, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na naszą prośbę o wsparcie i uczestnictwo w największym święcie rolników w powiecie grójeckim.