Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

XIX ,,Wieczór z Kulturą’’ w muzeum

Data: 08.04.2019 r., godz. 11.43    1206
W sobotę 30 marca w Centrum Edukacyjno – Muzealnym w Warce odbył się XIX ,,Wieczór z Kulturą’’. Gościliśmy dwóch utalentowanych muzyków, którzy zaprezentowali dzieła wybitnych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX.
XIX ,,Wieczór z Kulturą’’ w muzeum


W sobotę 30 marca w Centrum Edukacyjno – Muzealnym w Warce odbył się XIX ,,Wieczór z Kulturą’’. Gościliśmy dwóch utalentowanych muzyków, którzy zaprezentowali dzieła wybitnych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX w. : Aleksandra Tansmana, Władysława Szpilmana, Józefa Kofflera, Romana Padlewskiego i Karola Rathausa. Życie tych twórców zostało naznaczone piętnem wojny bądź prześladowań, a muzyka często była niszczona, zapomniana i ukrywana przed światem.

Mateusz Strzelecki – skrzypek i Andrzej Paweł Ślązak – pianista, zatytułowali koncert, tak jak swoją płytę: ,,Dedykacja’’. ”. Na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, album ten stał się ukłonem duetu dla wybitnych polskich twórców. W kameralnej atmosferze muzeum artyści dali koncert przeplatany ciekawą rozmową o kompozytorach i muzyce. Goście usłyszeli mniej znane kompozycje: Berceuse na skrzypce i fortepian Romana Padlewskiego, I Sonatę na skrzypce i fortepian op. 14 Karola Rathausa, Suitę fortepianową ,,Życie Maszyn’’ Władysława Szpilmana, ,,5 Utworów na skrzypce i fortepian’’ Aleksandra Tansmana, czy ,,Dedication & Allegro’’ op.64 na skrzypce i fortepian Karola Rathausa.

W cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’ staramy się zapraszać do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce twórców znanych i cenionych, ale przybliżamy również uzdolnionych artystów młodszego pokolenia oraz prezentujemy wyjątkowe premiery. Tak było w sobotni wieczór.

Gratulujemy Mateuszowi Strzeleckiemu i Andrzejowi Pawłowi Ślązakowi udanego występu, a Panu Mateuszowi dodatkowo przekazujemy wyrazy uznania za uzyskanie stypendium Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na badania losów emigracyjnych kompozytorów.

Dziękujemy Artystom za wyjątkową ucztę muzyczną, a Gościom za wspólny wieczór.

Info. Muzeum.