Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi

Data: 14.09.2018 r., godz. 10.08    1216
„Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” - Prymas Stefan kard. Wyszyński
Tłumy na uroczystościach
Wrociszew 09.09.2018 r. 
„Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”- Prymas Stefan kard. Wyszyński

W dniu 9 września 2018r we Wrociszewie gm. Warka, pow. Grójec odbyły się uroczystości, związane z projektem „Ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości”, w nawiązaniu do 100-nej rocznicy przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa.
Uroczystość rozpoczęto Mszą św. we wrociszewskim Kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z wystawionymi pocztami sztandarowymi Straży Pożarnej z Brankowa i Grzegorzewic, Szkoły Podstawowej we Wrociszewie i Akcji Katolickiej z Piasecznie. Po mszy odbył się koncert pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”, zorganizowany przez autora projektu Roberta Grudnia, artystę muzyka (organy, fortepian, klawesyn), kompozytora.
Oprawę artystyczną wypełniły wspomnienia i teksty Kardynała zaprezentowane przez Annę Seniuk, pieśni wykonane przez Annę Zagdańską – mezzosopran, Chór Mieszany z Wrociszewa pod dyrekcja Kamila Wembergera, Zespół Akordeonistów, dzieci ze szkoły we Wrociszewie a przede wszystkim grający na wrociszewskich organach Robert Grudzień.

Okolicznościowy list od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Pruś –W-ce Przew. Rady Powiatu Grójeckiego. – Wspominacie Państwo kartę z historii Wrociszewa, która znacząco wpłynęła na losy przyszłego księdza Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. Tutaj młody Stefan Wyszyński dorastał, tutaj kształtowała się Jego duchowość. 

Rodzina późniejszego Prymasa, jak i on sam, do dzisiaj są obecne we wspomnieniach mieszkańców tej ziemi. W tym wyjątkowym czasie niech towarzyszą nam słowa Prymasa Wyszyńskiego: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości” – napisał w liście skierowanym do organizatorów Mateusz Morawiecki Premier RP.
We mszy wzięło udział wielu mieszkańców parafii, a także spora ilość gości z terenu Gminy Warka, zainteresowanych tymi uroczystościami. Kościół wypełniony był po brzegi.

W uroczystościach wziął również udział 91–letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa. Ojciec Prymasa Stanisław w parafii wrociszewskiej pełnił funkcję organisty od 1918r. przez 30 lat. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. 

„Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków” – o czym wspomniał p. Robert Grudzień.
W czasie IIWŚ dwukrotnie ukrywał się tu, we Wrociszewie, przyszły Prymas przed aresztowaniem przez gestapo a następnie przed komunistyczną bezpieką a mieszkańcy zachowali w tajemnicy jego obecność. Tu miała się odbyć w lipcu 1924r msza prymicyjna, ale ze względu na stan jego zdrowia odbyła się później w sierpniu na Jasnej Górze. Na wrociszewskim cmentarzu jest pochowany ojciec Prymasa (1970r), w którego pogrzebie uczestniczył kardynał Karol Wojtyła – przyszły Papież. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, spotykał się z mieszkańcami i na wspólnych modlitwach.
Organizując uroczystości autor projektu chciał uhonorować mieszkańców, przypomnieć wiedzę o lokalnej historii i uczcić postać Prymasa Tysiąclecia.

D. Sadowska i G.Kijuc
                                                                                

Partnerami wydarzenia we Wrociszewie byli:
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej Starostwo Powiatowe w Grójcu Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy Wrociszew, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wociszewie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, ZDZ Szkoła Muzyczna Radom, "Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość" w Kozienicach, Sławomir Gablerz Grupy Rekonstrukcyjnej z Warki, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki z Prezes Danutą Sadowską i Klub Gazety Polskiej w Warce z Przewodniczącą Grażyną Kijuc.

Patronat medialny ogólnopolski:
TVP Polonia, Telewizja Republika, Tygodnik Solidarność, Gazeta Polska Codziennie,Niezależna.pl, Gazeta Polska, Niezależna Gazeta Polska, Nowe Państwo, Tygodnik Idziemy, wSIECI HISTORII

Patronat medialny regionalny:
TVP3 Warszawa, Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Warszawie ,,Radio dla Ciebie” S.A., Radio Plus Radom, Gość Niedzielny, RADOMSKA GRUPA MEDIOWA:
Radio Rekord, Telewizja Dami, TYGODNIK 7dni, cozadzien.pl, RADOMLED.PL Echo Dnia, Zebrra.tv, Głos Radomski, Tygodnik Radomski, Życie Radomskie, Tygodnik OKO, Telewizja Lokalna Kronika Kozienicka. Nowe Echo Warki.

Polecamy