Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Z Kalifornii do Warki

Data: 24.06.2020 r., godz. 10.00    755
Od ponad 50 lat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce gromadzi zbiory związane z działalnością Polaków na emigracji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Prowadzi badania i dokumentuje, organizuje wystawy przybliżające dorobek zasłużonych za oceanem Polaków.
Od ponad 50 lat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce gromadzi zbiory związane z działalnością Polaków na emigracji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Prowadzi badania i dokumentuje, organizuje wystawy przybliżające dorobek zasłużonych za oceanem Polaków. Prezentuje i promuje także twórczość polskich artystów plastyków, których los sprowadził na amerykańską ziemię. Muzeum wystawiało w przeszłości prace wielu polsko-amerykańskich twórców. Z powodzeniem realizuje swoją misję jako „żywy pomnik Bohatera dwóch Narodów”, skoncentrowany na dokumentowaniu dokonań Polaków na arenie międzynarodowej.

W 2020 r. mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować po raz pierwszy w Polsce, twórczość siedmiu artystów grupy Krak Art, działającej na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w Los Angeles. Wystawa zbiega się z jubileuszem 40-lecia założenia grupy. Swoje prace zdecydowali się zaprezentować w Warce: Andrzej Kolo Kołodziej – malarz i inicjator powstania grupy, Leonard Konopelski – grafik i malarz, Witold Vito Wójcik – malarz i konserwator dzieł sztuki, Kasia Czerpak-Wegliński – malarka, Janusz Maszkiewicz – malarz i konserwator dzieł sztuki, Joanna Fodczuk Garcia – malarka, Tomasz Misztal – rzeźbiarz i malarz. Dzieła, które wystawiają w Warce to eksplozja barw, energia i entuzjazm tworzenia. Niezależnie od różnic warsztatowych i stylistycznych spotykają się, tworzą, eksponują swoje prace, organizują koncerty i wieczory poezji. Połączyła ich polska tożsamość, poczucie więzi i wspólnoty. Pomimo wielu wystaw w Stanach Zjednoczonych, w Polsce są wciąż mało znani i doceniani. W wareckim Muzeum o polskich artystach w Los Angeles przypomniał w 2017 roku prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, podczas polsko-amerykańskiej konferencji naukowej z okazji 50-lecia naszego Muzeum. Wygłosił on referat pt. „Krak Art Group z Kalifornii. Z badań nad sztuką polską w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej”. Profesor Sienkiewicz jest kuratorem obecnej wystawy. Wraz z historyczką sztuki dr Anną Rudek-Śmiechowską, stworzyli scenariusz ekspozycji „Po przekątnej”. Wystawa pokazuje działa malarskie artystów tworzących w Kalifornii, co jest jedynie wycinkiem ich plastycznych fascynacji.
Przygotowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce prezentacja będzie prezentem dla Krak Art Group z okazji jubileuszu 40-lecia i naszym podziękowaniem za podtrzymywanie tradycji, z której wyrośli i promocję polskiej kultury w USA.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 lipca, w wigilię Dnia Niepodległości USA (drugiej Ojczyzny Członków grupy). Epidemia koronawirusa popsuła plany przybycia artystów z Kalifornii do Warki, ale pokładamy nadzieję, że będą oni duchem na wernisażu w Warce, a dzięki Internetowi połączą się organizatorami wystawy elektronicznie.

Nie byłoby tej wystawy gdyby nie pomoc finansowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ręce Pana Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr. hab. Piotra Glińskiego składam serdeczne podziękowania za objęcie wystawy Patronatem Honorowym i wsparcie finansowe. Dziękuję za Patronat Honorowy Staroście Grójeckiemu Krzysztofowi Ambroziakowi i Burmistrzowi Warki Dariuszowi Gizce, którzy zawsze sekundują działaniom podejmowanym w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Ekspozycja „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa Krak Art” potrwa do 30 września 2020 r.

Niechaj ta barwna wystawa, wypełniona słońcem Kalifornii i sercem Polski, przyniesie wszystkim Zwiedzającym wiele pozytywnych emocji i samych dobrych wrażeń. Już dziś serdecznie zapraszam do zwiedzenia wystawy.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum