Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Strażacy z OSP Grójec organizują zbiórkę złomu oraz środków finansowych na zakup pralki wraz z suszarką do prania ubrań specjalnych

Data: 12.03.2020 r., godz. 12.20    537
wspomóżmy Druhów OSP GRÓJEC
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu organizują akcję zbierania złomu oraz środków finansowych na zakup pralki wraz z suszarką do prania ubrań specjalnych.

Od dnia dzisiejszego w wielu miejscowościach na tablicach informacyjnych, mediach społecznościowych, sklepach, pojawiają się plakaty informujące o przeprowadzanej akcji z prośbą o aktywne włączenie się w nią.

CZEMU WŁAŚNIE PRALKA
O wyposażeniu naszej jednostki w pralkę wraz z suszarką myśleliśmy już od dawna. Zawsze problem był ten sam brak odpowiednich środków finansowych oraz możliwości sfinansowania ze środków zewnętrznych.

Nasza część bojowa składa się przede wszystkim z mieszkańców tzw. ochotników którzy posiadając specjalistyczne kursy oraz badania lekarskie uprawniają ich do udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Obserwując naszą jednostkę nawet na Facebooku można z pewnością zauważyć, że jesteśmy zawsze tam gdzie ktoś potrzebuje naszego wsparcia lub pomocy pomimo, że każdy z nas pracuje, ma swoje rodziny i inne obowiązki.

STOP DLA RAKA W STRAŻY
Temat prania ubrań specjalnych w ostatnim czasie został bardzo nagłośniony z powodu kilku udokumentowanych zachorowań na raka wśród strażaków w Polsce i na świecie.

Opisując dokładnie proces palenia począwszy od rozkładu materiału palnego, kończąc na utlenianiu w strefie spalania jest to mechanizm generującym szereg różnych substancji chemicznych. Niemal wszystkie w sposób negatywny oddziałują na zdrowie człowieka. Strażak pracujący w tej strefie jest szczególnie narażony na ich oddziaływanie, co wiąże się z jego zdrowiem . Duża część tych substancji, wnika w osłony osobiste strażaka. Wielowarstwowa struktura ubrania specjalnego, rękawic, kominiarki, tekstylnych elementów wyposażenia hełmu sprawia, że zanieczyszczenia te łatwo zostają uwięzione w ich wnętrzu.

Strażak opuszczając miejsce pożaru winien pamiętać, że Środki Ochrony Indywidualnej należy poddać czyszczeniu, poprzez poddanie procesowi prania w specjalnej pralce.


,,Strażacy to grupa zawodowa na ogół zdrowsza niż przeciętni obywatele. Strażacy na ogół dbają o dobrą kondycję, są także częściej diagnozowani z racji przymusowych badań zdrowotnych. Mimo to w XXI w. wydają się umierać częściej z powodu chorób nowotworowych niż reszta społeczeństwa, co potwierdzają badania prowadzone w różnych krajach.”

,,Strażacy są o 9% bardziej narażeni na raka niż ogólna populacja, a 14% częściej umiera na raka. Pierwsze badanie agencji określiło związek pomiędzy zwalczaniem pożarów, a rakiem, a drugie badanie wykazało związek między zwalczaniem pożarów, a rakiem płuc i białaczką”
źródło: National Institute for Occupational Safety and Health

JAK MOŻNA POMÓC
Aby uniknąć takich sytuacji wśród naszych strażaków w przyszłości bierzemy sprawy w swoje ręce i ruszamy z akcją złom Jeśli posiadacie na swojej posesji, w garażu, piwnicy, rzeczy nadające się do sprzedaży w skupie złomu, lub znacie osoby, które takie rzeczy mają, bardzo prosimy o kontakt pod numery telefonów podane na plakacie.

Złom zbierany będzie tylko i wyłącznie przez naszych strażaków którzy posiadać ze sobą będą legitymację oraz samochód strażacki z herbem naszej jednostki.

wszystkie zbierane środki finansowe podczas zbiórki trafiać będą do specjalnie przygotowanych zaplombowanych puszek.

Nie bądź obojętny
My nigdy nie byliśmy
Każda pomoc jest na WAGĘ  ZŁOTA

OPUBLIKOWANO NA PROŚBĘ OSP GRÓJEC