Dożynki Powiatu Grójeckiego 2019

Dożynki Powiatu Grójeckiego odbyły się 8 września 2019 roku przy Parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych, (gmina Belsk Duży).
dozynki2019-2.jpg (90 KB)
 
Za nami podniosłe wydarzenie jakim są Dożynki Powiatu Grójeckiego. Tegoroczne święto plonów obchodzone było 8 września w Lewiczynie.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.30 konkursami na najładniejsze stoisko, najlepszą potrawę regionalną, najładniejszy wieniec i kosz dożynkowy. Msze poprzedził godzinny występ Orkiestry Dętej z OSP Błędów.
Uroczystą Mszę Święta celebrowaną tradycyjnie przez Jego Eminencje Kardynała Kazimierza Nycza rozpoczął orszak dożynkowy, w którego skład wchodziło ponad 50 dostojnie prezentujących się pocztów sztandarowych, grupy wieńcowe, Starostowie Dożynkowi w otoczeniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej, Gospodarze Dożynek: Starosta, Zarząd Powiatu, Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu grójeckiego oraz duchowieństwo. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy, przeprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Tegoroczni Starostowie Dożynkowi- młode małżeństwo zajmujące się sadownictwem- Państwo Agata i Mateusz Dąbrowscy z Gminy Belsk Duży, przekazali Staroście Powiatu Grójeckiego Krzysztofowi Ambroziakowi okazały bochen chleba dożynkowego, który jak nakazuje zwyczaj sam Starosta podzielił między współorganizatorów dożynek, czyli wójtów i burmistrzów każdej z 10 gmin leżących na terenie powiatu grójeckiego. Wójtowie i Burmistrzowie następnie rozdali chleb uczestnikom dożynek. W tym czasie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej śpiewał tradycyjne pieśni ludowe.
W dalszej części imprezy odbyło się wręczenie nagród w konkursach dożynkowych. Komisja konkursowa w składzie Janusz Karbowiak- Przewodniczący Rady Powiatu, Marzena Rosołowska i Andrzej Zaręba- Członkowie Zarządu Powiatu oraz Anna Matyjas- Sekretarz Powiatu mieli przed sobą nie lada wyzwanie - ocenienie 22 stoisk, 15 wieńcy, 10 koszy i 24 potraw wymagało ogromnego skupienia, zaangażowania, skrupulatności a przede wszystkim cierpliwości. Przez prawie 2 godziny oglądali, próbowali, smakowali i podjęli decyzję.

Kolejnym jakże miłym akcentem był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu, Uczniowie i Absolwenci PSP zachwycili swoim występem wszystkich gości i uczestników. Inicjatorami kultywowania polskich tradycji ludowych byli nauczyciele PSP w Jasieńcu: Małgorzata Zielińska, Lidia Matracka i Albert Krawczyk, których pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez dyrekcję szkoły Alinę Jarosz, osobę w pełni świadomą potencjału tkwiącego w dzieciach i otwartą na nowe przedsięwzięcia. Osiągnięty efekt był możliwy dzięki życzliwemu wsparciu profesjonalnych tancerzy Pani Beaty Krajewskiej i Pana Andrzeja Banaszkiewicza zatrudnionych w Świetlicy Wiejskiej działającej przy Urzędzie Gminy w Jasieńcu. Warto byłoby pielęgnować to rozbudzone żywe zainteresowanie dzieci tradycjami ludowymi, a także w przyszłości umożliwić im dalszy rozwój nowoodkrytych talentów.
Po części ludowo- artystycznej, przyszedł czas na gwiazdy wieczoru.Pierwszy wystąpił pochodzący z naszego powiatu Hubert Dzikołowski – znany wszystkim jako wschodząca gwiazda muzyki disco polo i dance – DZIKU. Koncert przyciągnął pod scenę mnóstwo osób – DZIKU zaśpiewał swoje utwory, a także covery znanych piosenek przy których bawili się młodzi i starsi.
Kolejny koncert, na który czekało wielu fanów twórczości Bartka Padyaska lidera zespołu D-BOMB, który swoimi tanecznymi utworami bawił uczestników aż do godziny 20, a tym samym zakończył Dożynki Powiatu Grójeckiego.
 
Dziękujemy wszystkim za udział w grójeckim święcie plonów. Wszystkim wystawcom, których było ponad 30. za stworzenie wspaniałych stoisk, ugoszczenie specjałami zwiedzających i udział w konkursach. Zapraszamy wszystkich ponownie za rok.
Impreza mogła się odbyć dzięki współpracy wszystkich 10 gmin z terenu powiatu oraz sponsorów, którzy materialnie, bądź rzeczowo wsparli Dożynki.
Ponadto Dożynki Powiatu Grójeckiego 2019 były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i odbyły sie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Bardzo dziękujemy firmom, za otwartość i chęć współpracy, cieszymy się, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na naszą prośbę o wsparcie i uczestnictwo w największym święcie rolników w powiecie grójeckim.