Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Skarb powrócił do Warki!

Data: 17.11.2015 r., godz. 09.00    5905
Skarb, odkryty na wareckim rynku będzie można podziwiać w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na ekspozycji stałej „Warka – miasto dotknięte historią”, której uroczyste otwarcie zaplanowaliśmy na 4 grudnia 2015

Niemal pół wieku temu, w 1967 roku, podczas robót budowlanych na rynku w Warce wydobyto stare, gliniane naczynie, w którym znajdowało się… ponad dwieście srebrnych monet! Ekipa archeologów, która zajęła się cennym znaleziskiem stwierdziła, że są to grosze praskie z początku XIV w. (wybite w latach 1300-1305), a więc z okresu kiedy państwo polskie powoli zaczynało się odradzać po okresie rozbicia dzielnicowego, a Warka być może jeszcze nie była miastem. Wśród monet odnaleziono również, pochodzący z początku XIV w. kwartnik śląski. Okazał się on wyjątkowo unikatowy – jest to bowiem jedyny tego typu egzemplarz na ziemiach polskich.

Skarb, odkryty na wareckim rynku, został przekazany Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków Archeologicznych, skąd trafił do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Po kilku dziesięcioleciach, właśnie powrócił do Warki dzięki staraniom dyrekcji i pracowników Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, a także dzięki życzliwości dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Leonarda Sobieraja.

I pomyśleć, że te srebrne monety kryły się przez ponad siedem wieków pod wareckim rynkiem. Tuż nad ich kryjówką działa się pasjonująca i często tragiczna historia: budowano klasztor dominikanów, odbywały się pogrzeby książąt mazowieckich z dynastii Piastów, powstawały i upadały zakłady wareckich rzemieślników, płonęły w licznych pożarach miejskie zabudowania, przechodziły oddziały wojsk: polskich, szwedzkich, niemieckich, rosyjskich; w miejscach drewnianych domów powstawały murowane kamienice, by w końcu miejski bruk zastąpił… asfalt. Kto wie, może jeśli dobrze się przyjrzymy doskonale zachowanym srebrnym monetom z wizerunkiem czeskiego lwa, to zobaczymy w nich całą historię wareckiego grodu?

Przekonamy się o tym niebawem. Skarb będzie można podziwiać w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na ekspozycji stałej „Warka – miasto dotknięte historią”, której uroczyste otwarcie zaplanowaliśmy na 4 grudnia