Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

BEZPIECZNA WODA

Data: 05.07.2017 r., godz. 13.00    2328

Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Nie pływam pod wpływem po alkoholu mogę nie wypłynąć !

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda”, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Jej celem jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane! Nie zapominajmy również o tym, aby:

• nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
• nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
• nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
• po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
• nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
• nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
• nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
• dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
• podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Przedsięwzięcie to realizowane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Polską Organizacją Turystyczną, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Komendą Główną Policji. Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Podczas upalnych dni naturalne kąpieliska mogą okazać się zdradliwe dla ludzi. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności kapiąc się w rzekach : Pilicy, Wiśle oraz żwirowniach i stawach. Nierównomierne dno i fakt, że w jednym miejscu mamy grunt pod stopami, a dosłownie kilkanaście centymetrów dalej już jest głęboko, wiry wodne i niebezpieczne przedmioty pod wodą – wszystko to stanowi obecnie duże zagrożenie dla osób chłodzących się nad wodą. Skoki do płytkiej nieznanej wody kończą się często trwałymi urazami głowy i kręgosłupa. Pływając łódką , rowerem wodnym obowiązkowo zakładamy kapoki. Tonącemu można podąć z brzegu wiosło , długi kij, ręcznik. Należy pamiętać, że nieodpowiednie udzielenie pomocy osobie tonącej skutkuje tym, że sami stajemy się jej ofiarą. Ratownicy na bieżąco informują o temperaturze wody, powietrza i sile wiatru. Na terenach kąpielisk ratownicy WOPR przekazują informacje o dopuszczalności lub zakazie kąpieli przez wywieszanie flag w odpowiednim kolorze. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a flaga czerwona to zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne. Na terenie powiatu grójeckiego zapraszamy na kąpieliska strzeżone – kryta pływalnia Wodnik Grójec i Olimpic Warka, basen w Mogielnicy.


Sebastian Dulemba WOPR Grójec