Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

NIE WYPALAJMY TRAW - apel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu

Data: 29.03.2017 r., godz. 09.50    1972
KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W GRÓJCUAPEL NIE WYPALAJMY TRAW

Od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, kiedy straż pożarna odnotowuje lawinowy wzrost ilości pożarów traw, łąk i nieużytków. Stan ten spowodowany jest masowym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi doprowadza do powstania pożarów niebezpiecznych zarówno dla ludzi jak też mienia i środowiska naturalnego.

Prawie wszystkie tego rodzaju pożary powstają z winy człowieka, nadal bowiem, od pokoleń, wśród wielu rolników panuje błędne przekonanie, że wypalanie pozostałości roślinnych powoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy.

Pożar łąki nie użyźni gleby, wręcz przeciwnie -wyjałowi. Spalenie suchych traw nie wpłynie pozytywnie na rozwój nowej roślinności. Zostaje wstrzymany pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych, zahamowaniu ulega asymilacja azotu z powietrza. Zdaniem naukowców wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji .

Należy pamiętać, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się ognia w zależności od siły wiatru może wynieść ponad 20km/h, (to tyle co szybki bieg). W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niestety corocznie w zdarzeniach tych na terenie kraju ginie kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostaje poparzonych.

Pożary traw, łąk, nieużytków, pozostałości roślinnych oraz lasów, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych a akcje te są bardzo kosztowne.

Od początku marca na terenie powiatu grójeckiego odnotowano już 30 pożarów, które gasiło 52 zastępy gaśnicze- łącznie 270 strażaków. Spalona powierzchnia to ponad 20 ha.

WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł., a w przypadkach kiedy zagrożone jest mienie lub życie- do 10 lat pozbawienia wolności.

Za wypalanie traw grożą także kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Polecamy