Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Spotkanie z dr. Remigiuszem Matyjasem

Data: 11.06.2019 r., godz. 13.47    389
Kontynuując cykl spotkań promujących historię, kulturę regionu Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu zorganizowała spotkanie z dr. Remigiuszem Matyjasem.
Spotkanie z dr. Remigiuszem MatyjasemKontynuując cykl spotkań promujących historię, kulturę regionu Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu zorganizowała spotkanie z dr. Remigiuszem Matyjasem.

Spotkania w ramach cyklu związane są z obchodami w tym roku 600-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich. Celem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Grójcu było aby przy tej okazji przybliżyć młodemu pokoleniu dzieje naszej Małej Ojczyzny i ludzi, którzy ją tworzyli.
Dr Remigiusz Matyjas przedstawił młodzieży przemiany jakie dokonywały się na przestrzeni wieków w naszym grodzie. Poczynając od otrzymania praw miejskich przez Grójec w 1419 roku z nadania księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Przedstawił okoliczności podpisania nadania tych praw i co to znaczyło dla miasta i jego mieszkańców. Uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych informacji. Jedną z nich była ta, że Grójec był samowystarczalny. Wszystko co było potrzebne do życia rzemieślnicy w Grójcu produkowali. Był kuśnierz, był szewc, był nawet specjalista od produkcji mydła. Systematyczny rozwój miasta zahamował potop szwedzki. Miasto w ok. 80% zostało zniszczone. Odnowa miasta następuje dopiero w latach 1825-1830, kiedy zbudowana została nowa droga z Warszawy do Radomia przez Grójec. Odżywają na nowo targi i jarmarki słynne teraz na całe Mazowsze, zwłaszcza te kuśnierskie i zbożowe. Następuje systematyczny wzrost liczby ludności.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości następuje dalszy rozwój miasta. Społeczeństwo buduje kilka budynków użyteczności publicznej, między innymi "Dom Ludowy", który odegrał ważną rolę w historii miasta. Był jedynym miejscem, gdzie mogły spotykać się różne organizacje, stowarzyszenia. W budynku tym mieściło się także kino „Jutrzenka” (w latach 30-tych zmieniono nazwę na „Apollo”), biblioteka Polskiej Macierzy Szkolnej. Największe jednak zmiany dokonały się po 1990 roku.

Dzięki przygotowanej prezentacji zestawiającej zdjęcia Grójca dawne i obecne młodzież mogła porównać wygląd miasta czy stan budynków ze stanem obecnym.

Była to bardzo ciekawa i pouczająca prelekcja, za którą dr Matyjas otrzymał od uczniów podziękowanie i kwiaty.Remigiusz Matyjas – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor historii, regionalista. Autor książek i artykułów poświęconych południowemu Mazowszu (ze szczególnym uwzględnieniem Grójecczyzny) m.in.: „60 lat Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warce”, „Powiat Grójecki w latach 1945-1975”, „Powiat Grójecki w okresie Drugiej Rzeczypospolitej”, „Smak XX wieku”, „Kult Matki Bożej Lewiczyńskiej (XVII-XVIII)”, „Z Dziejów Grójecczyzny”, „Czarodzieje z Warki”. Swoje teksty publikuje również w prasie lokalnej oraz naukowych tomach zbiorowych. Laureat Nagrody w Konkursie im. prof. Aleksandra Gieysztora na Najlepsze Masoviana 2000. Członek Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jest w gronie uhonorowanych "Medalem za Zasługi dla Gminy Grójec".


Bogumiła Krawczak
p.o. Dyrektor
Powiatowej Biblioteki Publicznej w Grójcu