Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Tydzień Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Grójcu

Data: 14.05.2019 r., godz. 08.49    1747
Już po raz szesnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Tydzień Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Grójcu

“Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować, codziennie czytając dziecku dla przyjemności”Już po raz szesnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza
i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczne hasło to #biblioteka. Jak zaznaczyli autorzy - Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Wszystkie biblioteki w całym kraju w tym czasie organizują różnego typu wydarzenia, dzięki którym promują zarówno swoje placówki jak i zainteresowanie książką a poprzez to wpływają na rozwój czytelnictwa.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu mając na względzie „czym skorupka za młodu nasiąknie...” zainicjowała Tydzień Bibliotek zaproszeniem przedszkolaków do udziału w spotkaniach z panią Małgorzatą Rupiewicz, na których czytała dzieciom wybrane utwory. Wspólnie spędzony czas wypełniła nie tylko lektura wybornych bajek ale też ciekawa rozmowa. Pani Małgosia z iście aktorskim talentem czytała wybrane utwory wzbudzając zainteresowanie wśród słuchaczy. Po przeczytaniu omawiała z dziećmi treść utworów. Na koniec dzieciaki odgadywały zagadki związane z przeczytanym tekstem a że świetnie sobie z tym poradziły to dostały od pani Małgosi nagrody. Oczywiście książeczki.
Każde spotkanie z lekturą ukazuje, że dzieci chętnie słuchają czytanych dzieł literackich.

Z entuzjazmem brały udział w rozmowie i w konkursach. Było dużo radości i uśmiechu. Spotkanie miało na celu pokazanie biblioteki jako przyjaznego miejsca, dokąd będzie się chętnie wracać. Ważne jest bowiem rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat, czytanie dzieciom aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki. Korzyści płynące z czytania książek są ogromne. Rozwijają myślenie i kształtują język, pobudzają wyobraźnię, są źródłem rozrywki i radości. Poszerzają wiedzę oraz przyczyniają się do wzbogacenia zainteresowań.


Bogumiła Krawczak
p.o. Dyrektor
Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Grójcu