Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Współdziałanie Terytorialsów z „Błękitną” Brygadą

Data: 17.04.2019 r., godz. 14.42    853
Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z 12 Brygadą Zmechanizowaną prowadzili współdziałania w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.
Współdziałanie Terytorialsów z „Błękitną” Brygadą


Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z 12 Brygadą Zmechanizowaną prowadzili współdziałania w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Na ośrodku zurbanizowanym w OSPWL w Wędrzynie połączone siły 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca i 65 blp z Pomiechówka prowadziły współdziałanie z 2 batalionem zmotoryzowanym im. 14 pułku Ułanów Jałowieckich 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera.

Dzięki współpracy z żołnierzami z 2 pułku rozpoznawczego Terytorialsi mogli nabyć cenne wskazówki, które wykorzystają podczas kolejnych szkoleń.

Było to bardzo dobre doświadczenie dla naszych żołnierzy, którzy uczą się współdziałania z elementami podsystemu militarnego. Dowódca 12 BZ był pod wrażeniem przygotowania naszych żołnierzy ochotników – powiedział dowódca zgrupowania podpułkownik Janusz Ostrowski - dowódca 61 blp.

Współpraca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi jest niezwykle wartościowym doświadczeniem dla obydwu formacji. Udział w wielowarstwowym, złożonym szkoleniu wymagał od Terytorialsów skrupulatnego przygotowania, jednak dzięki dotychczasowym szkoleniom, ale także dużemu zaangażowaniu i gotowości do podejmowania wyzwań żołnierze 6MBOT kolejny raz zmierzyli się z trudnymi i niecodziennymi sprawdzianami, tym razem przy współpracy wojsk operacyjnych. Było to pierwsze współdziałanie 6 MBOT z 12 BZ podczas szkolenia zintegrowanego.

Mazowieccy Terytorialsi szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie od 6 do 19 kwietnia. Głównym celem jest weryfikacja umiejętności, które żołnierze OT nabywali w czasie, trwającego od kwietnia 2018 roku, szkolenia indywidualnego. Pętla taktyczna będzie ostatnim punktem programu w trakcie 14-dniowego szkolenia zintegrowanego.


***


6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.


6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ
WWW: www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"