Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wieczór pełen poetyckiej magii

Data: 07.03.2019 r., godz. 12.10    2478
W ostatni dzień karnawału Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu zorganizowała wieczór z poezją Pana Kazimierza Kochańskiego. Okazją ku temu stało się wydanie kolejnej książki naszego Gościa “Klejaki”.
Wieczór pełen poetyckiej magii

’’Czytanie poezji otwiera nas na dobro, prawdę i piękno”


W ostatni dzień karnawału Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu zorganizowała wieczór z poezją Pana Kazimierza Kochańskiego. Okazją ku temu stało się wydanie kolejnej książki naszego Gościa “Klejaki”.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Bogumiła Krawczak życzeniami dla solenizanta. Dzień wcześniej były Jego imieniny. Zebrani goście dołączyli do życzeń śpiewając “Sto lat” co bardzo wzruszyło Pana Kazimierza.

Następnie Dyrektor Biblioteki uwypukliła dokonania Gościa zarówno zawodowe, artystyczne jaki społecznikowskie. Dokonania te zostały zauważone i docenione zarówno przez Radę Powiatu Grójeckiego medalem ”Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego” jak i przez Radę Gminy i Miasta “Medalem za Zasługi dla Gminy Grójec”. Z kolei w świat poezji pana Kazimierza wprowadziła wierszem

Atmosferycznie

Dopada
już leje
bez umiaru
bez tchu
biegnę
gdzie grunt
pod nogami
suchy jak oddech
deszczu
obietnic poprawnych
Dopada
odległe i bliskie
twoje i moje
nieswoje
nieobce
Zawsze jest jakaś
pogoda
Pogadajmy.

No i rozpoczęła się rozmowa Pana Kazimierza z nami. Była to i sentymentalna rozmowa, zapraszająca na chwile przemyśleń, zadumy i wspomnień ale też pełna anegdot, aforyzmów i wreszcie śpiewu. Pan Kazimierz jest nie tylko świetnym poetą ale również gawędziarzem. Potrafił sprawić, że dwugodzinne spotkanie minęło szybko, za szybko. Ważnym akcentem spotkania była wypowiedź naszego Gościa odnosząca się do Jego sentencji “Nie będziesz brał imienia Ojczyzny swojej nadaremno”. W emocjonalnych słowach podkreślił niezwykłość naszej Małej Ojczyzny. Mówił, że możemy i powinniśmy być dumni z bycia Grójczanami. Podkreślił także dorobek kolegów po piórze – Andrzeja Roli-Stężyckiego, dr Remigiusza Matyjasa ale też artystów w dziedzinie plastyki, tańca, teatru.

Pięknym uzupełnieniem wieczoru poetyckiego był występ Dariusza Rączki. Zachwycona publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania.
Za moc wzruszeń najlepszym podsumowaniem wieczoru była burza oklasków dla naszych Gości bo
“Poecie potrzebny
a może niezbędny
pomnik
z jego słów
Pamięci potrzeba
wzruszeń innych “ /Kazimierz Kochański “Osobność”/.

Warto jeszcze w tym miejscu przytoczyć jak postrzegają twórczość Pana Kazimierza inni koledzy 
– literaci:Anna Gierej – poetka

“Poezja Pana Kazimierz jest piękna, ujmująca, dodająca skrzydeł I prawdziwa. Jest sobą, nie udaje. Jest słowny I dosłowny. Pisze do każdego z nas, ale jak do pojedynczej osoby. Poszukuje, jak każdy, sensu istnienia, poprzez radość I niepokój. No cóż… powracać będę do jego poezji, bo jest w niej coś, co budzi zachwyt”.
Paweł Kubiak – poeta, inspirator, organizator

“Kazimierz Kochański stawia kroki niepokorne, często nieprzewidywalne, ale zawsze naznaczone troską o wspólnotę, którą pojmuje jako rodzinę: obywatelską, kulturalną, literacką. Bywa prześmiewcą, nawet gorzkim, jednak nigdy nie jest przeciw “wszystkiemu i wszystkim”. Głupio powiedzieć, ale to mądry poeta!”.

Zbigniew Milewski – poeta, krytyk literacki

“Pisząc o aforystyce Kazimierza Kochańskiego nie można zapominać o jego działalności społeczno-kulturalnej oraz publicznej. W 2018 roku otrzymał odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”. W mojej ocenie ta działalność powoduje, że sentencje i mądrość z nich płynąca jest oryginalna i poparta przeżyciami, co świadczy o ich autentyzmie”.

Tekst: Bogumiła Krawczak
Zdjęcia: Hanna Kochańska