Nie dla ASF!

Data: 23.08.2021 r., godz. 11.00    2309
Afrykański pomór świń (ASF) coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie województwa mazowieckiego! Wirus wywołujący chorobę jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń, dlatego zapobieganie, wykrywanie i zgłaszanie pozwoli na zatrzymanie tej generującej ogromne straty choroby.

Panie i Panowie Starostowie, Prezydenci Miast,
Burmistrzowie, Wójtowie województwa mazowieckiego


Afrykański pomór świń (ASF) coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie województwa mazowieckiego. To wysoce zaraźliwa choroba atakująca świnie i dziki. Obecnie mamy potwierdzonych kilkadziesiąt przypadków ASF u dzików, oraz odnotowane nowe ogniska ASF w hodowlach świń. Wirus wywołujący chorobę jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń, dlatego zapobieganie, wykrywanie i zgłaszanie pozwoli na zatrzymanie tej generującej ogromne straty choroby.
W związku z tym, za Państwa pośrednictwem, apeluję do wszystkich hodowców trzody chlewnej o podjęcie działań, które pozwolą ograniczyć szerzenie się choroby. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz zasad bioasekuracji, które pozwolą zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa wywołującego ASF do niezarażonych gospodarstw. Ważne jest, aby m.in. dbać o czystość ubrań i obuwia używanego do obsługi świń, dezynfekować maszyny, pojazdy i sprzęt używany do obsługi świń, utrzymywać świnie w pełnej izolacji od dzików, a także innych zwierząt wolnożyjących oraz domowych. Obecnie nie ma szczepionki ani leków przeciw ASF, dlatego tak ważne są działania prewencyjne.
W tej chwili ogniska ASF u świń występują w części powiatu żuromińskiego i mławskiego, ale wspólnie musimy zrobić wszystko, aby nie rozprzestrzeniły się na większą skalę.
W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia możliwości wystąpienia ASF w stadzie,
należy zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem. Zachęcam do zapoznania się z załączonymi materiałami i dystrybuowania ich na szeroką skalę.
 
afs.jpg (1.36 MB)