Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Terytorialsi pamiętali o bohaterach

Data: 02.11.2018 r., godz. 10.00    989
Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili groby żołnierzy Armii Krajowej na terenie południowego Mazowsza.
Terytorialsi pamiętali o bohaterach


Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili groby żołnierzy Armii Krajowej na terenie południowego Mazowsza. Terytorialsi uporządkowali mogiły, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Uczcili również pamięć bohaterów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.


W ten sposób wojsko chce uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność. Na cmentarzach Mazowsza spoczywają szczątki żołnierzy AK, ale także powstańców styczniowych, czy listopadowych. Żołnierze nie tylko sprzątali groby, ale także zapalili znicze pamięci. Opieka nad grobami zmarłych żołnierzy na stałe wpisze się w ich działania. Ta piękna idea to nie tylko patriotyczny obowiązek, ale przede wszystkim chęć okazania szacunku oraz pragnienie, by pamięć o zmarłych bohaterach tliła się
w umysłach Polaków, jak te zapalone na ich grobach znicze.

Szczególnie ważnym miejscem dla żołnierzy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To w tym miejscu zginął patron brygad- rotmistrz Witold Pilecki. W przededniu Święta Zmarłych, żołnierze OT oddali cześć i chwałę bohaterom również w tym miejscu. Żołnierze wyklęci należeli do najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej. Skazani na niepamięć i złą sławę, pozostali wzorem postawy obywatelskiej. Dziś, tradycje, dorobek i wartości Żołnierzy Wyklętych, z dumą przejmują żołnierze najmłodszej formacji polskich sił zbrojnych. - Wojska Obrony Terytorialnej.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana
w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.Aleksandra Wic
Rzecznik prasowy
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
e-mail: a.wic@ron.mil.pl
www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"