Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

PAMIĘTAMY! RAJD NIEPODLEGŁOŚCI w 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Data: 08.10.2018 r., godz. 11.58    1181
Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
PAMIĘTAMY! RAJD NIEPODLEGŁOŚCI w 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCIWolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać.
Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.

św. Jan Paweł II


W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy, nasza Ojczyzna wreszcie była wolna. Święto Niepodległości jest szczególnie ważne dla Polaków, ponieważ tego dnia (po wielu prześladowaniach i upokorzeniach ze strony zaborców) odrodziło się Państwo Polskie. Do tego szczególnego i poruszającego serca wydarzenia, przyczyniła się ofiarność i patriotyzm wielu pokoleń Polaków, którzy dzielnie walczyli przede wszystkim o to, by nasz kraj znów pojawił się na mapach świata. Determinacja, odwaga oraz wielki patriotyzm zostały wynagrodzone i dziś znowu cieszymy się, z tak upragnionej wolności.
W celu upamiętnienia tego najważniejszego dla każdego Polaka wydarzenia, postanowiliśmy w naszej szkole zorganizować Rajd Niepodległości, w którym mieli uczestniczyć uczniowie klas pierwszych, reprezentując całą społeczność szkolną. Pomysłodawczynią imprezy była p. Dyrektor Ewa Banaszek.
27.09.2018r. o godz. 8.30 uczniowie klas: 1a,1i, 1di, 1s, 1w1, 1z1 wraz z p. dyrektorem Andrzejem Kosatką i p. dyrektor Ewą Banaszek, wychowawcami i opiekunami wyruszyli na trasę Rajdu Niepodległości, zgodnie z ustalonym wcześniej programem. W części I Rajdu uczestnicy, podzieleni na 3 grupy odwiedzili miejsca Pamięci Narodowej znajdujące się w Grójcu. Oto krótkie przypomnienie miejsc, wydarzeń i ludzi wyjątkowych i znaczących wiele dla ziemi grójeckiej.
1. Na cmentarzu: przy ul Mszczonowskiej znajduje się ” Pomnik ku czci bohaterom poległym za Ojczyznę w 1830, 1863, 1918, 1945” z dodatkowym napisem „ Boże zmień los ludu Twego – wojna 1 wrzesień 1939r. ” , a na cmentarzu przy ul. Mogielnickiej w Grójcu „ Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-45”.

2. Na zieleńcu przy ul. Mogielnickiej znajduje się tablica poświęcona pamięci zamordowanych 6 września 1944 r. członków rodziny Kwapiszów: Eleonory, Zofii i Józefa. Miasto w ten sposób oddało hołd rodzinie, która jest symbolem walki, męczeństwa i bohaterstwa mieszkańców Grójca oraz cywilnych ofiar hitlerowskich zbrodniarzy z Gestapo w okresie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Eleonora prowadziła tajny punkt opatrunkowy dla rannych w akcji żołnierzy AK. Wraz z córką Zosią zostały zabrane przez Gestapo i uwięzione w lochach pobliskiego budynku Caritasu. Syn Eleonory, Józef, chcąc bronić życia matki oraz siostry, zgłosił się do Gestapo biorąc na siebie całą winę. Po kilku dniach, wszyscy troje zostali potajemnie straceni. Pozostali czterej synowie Eleonory i Władysława w okresie okupacji hitlerowskiej, terroru Gestapo i późniejszej „władzy” sowieckiej (NKWD i UB), stracili życie lub byli ścigani i szykanowani z wyrokiem kary śmierci.
3. Tablica przy ul. Mogielnickiej upamiętniająca żołnierzy AK Obwodu "Głuszec" – Grójec i odbicie żołnierzy z niemieckiego więzienia (zwane „Akcją na Caritas”). Wydarzenie miało miejsce 27 marca 1944 r. i było największą akcją zbrojną przeprowadzoną przez AK na terenie Grójca. Więzienie mieściło się w budynku przy ulicy Mogielnickiej, należącym wcześniej do Caritasu. Wynikiem "Akcji na Caritas" było uwolnienie 26 Polaków. Akcja była świetnie zaplanowana i została przeprowadzona bardzo szybko, dzięki czemu nie zginął w niej żaden z żołnierzy AK.
4.Pomnik na Placu Wolności W centralnym miejscu Placu Wolności w Grójcu znajduje się pomnik poświęcony poległym bohaterom walczącym o wyzwolenie narodowe i społeczne w latach 1939 - 1945. Został ufundowany przez mieszkańców ziemi grójeckiej. Nad stosowną treścią znajduje się płaskorzeźba orła w koronie.

5. Kamień pamiątkowy z tablicą upamiętniającą harcerzy i harcerki Hufca ZHP Grójec (w setną rocznicę powstania grójeckiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego), a w szczególności hm. Ludwika Michalskiego, przedwojennego komendanta grójeckiego hufca. Pamiątkowy kamień znajduje się w parku od strony ul. ks. P. Skargi. Harcerze, harcerki, zuchy od zawsze kierując się Prawem i Przyrzeczeniem harcerskim, służą bliźnim poprzez samorozwój, naukę, pomoc innym i miłość do Ojczyzny.

6. Tablica pamiątkowa w hołdzie nauczycielom ziemi grójeckiej poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie narodowe i społeczne oraz zamordowanym w latach 1939-1945 przy SP nr 1. Miejsce skłania do refleksji o patriotycznej i bohaterskiej postawie polskich nauczycieli podczas okupacji, którzy nie bacząc na grożące im niebezpieczeństwo, uczyli i wychowywali w duchu wartości świętych i ważnych, dla nas, Polaków od wieków: miłości do Ojczyzny, wolności, odwagi i honoru, poświęcenia w imię idei.

7. Pomnik J. Piłsudskiego przy parku. Józef Klemens Piłsudski przyszedł na świat (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie).Pierwszy marszałek Polski (1920), dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930), żołnierz, polityk, polski działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej; Wskrzesiciel Niepodległej Polski, Naczelnik Państwa, prawdziwy Mąż Opatrznościowy, który poprowadził Polaków ku Niepodległości.
W młodości, w czasach konspiracji był znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Za czasów Legionów Polskich nazywano Józefa Piłsudskiego: Komendantem, Marszałkiem, Dziadkiem oraz Ziukiem.
8. 11 listopada 2014 roku Irena Pietras odsłoniła pamiątkowy obelisk upamiętniający kpt. Ryszarda Pietrasa - żołnierza AK (pseudonim „Cygan” ) oraz Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych ziemi grójeckiej.
Ryszard Pietras (1924-2008), żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Cygan”, słynął z odwagi . Od 1945 r. działał w antykomunistycznym Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) kierowanym na Ziemi Grójeckiej przez kapitana Stefana Głogowskiego („Józefa”). W 1947 r. skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na karę śmierci, więziony na Rakowieckiej, we Wronkach i w Rawiczu. Wyrok zamieniono na dożywotnie więzienie, później na karę 15 lat pozbawienia wolności. W 1955 r. wyszedł na wolność ze względu na zły stan zdrowia.
Od końca czerwca 2014 rondo u zbiegu Al. Niepodległości oraz ul. Drogowców nosi imię Ryszarda Pietrasa.

Uczniowie przypomnieli informacje na temat miejsc pamięci, działań patriotycznych obrońców Polski i naszej „małej Ojczyzny”. Złożono symboliczne, biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze, oddając w ten sposób cześć Bohaterom przeszłości Polski.
Następnie grupy uczestników Rajdu dotarły na miejsce spotkania w Krobowie i wyruszyły w drogę do Ogrodzienic.
Po dotarciu na teren 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego w Ogrodzienicach przywitał nas major Krzysztof Świercz i zgodnie z programem imprezy rozpoczęliśmy zwiedzanie Jednostki Wojskowej 3411. Gospodarze zaoferowali nam urozmaicone i ciekawe zajęcia, na które udaliśmy się w grupach wraz z przydzielonymi przewodnikami. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. W programie znalazły się m.in.: zapoznanie z historią jednostki i jej Patrona - ppłk Jana Kowalewskiego, jednego z najwybitniejszych wywiadowców II wojny światowej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali oficera, który oprowadzał nas po Sali Tradycji. Potem były zajęcia z musztry, prezentacja sprzętu radioelektronicznego, uczniowie obejrzeli prezentację n/t WOT-u (a dokładniej 61 batalionu piechoty lekkiej w Grójcu, formacji Wojsk Obrony Terytorialnej). Następnie odbyło się szkolenie zapoznające nas z uzbrojeniem żołnierzy i pokaz sprzętu wojskowego. Poza teorią zajęcia obejmowały również ćwiczenia praktyczne, np.: w rozkładaniu i składaniu broni, jak również trening strzelecki z broni krótkiej i długiej oraz ćwiczenia na trenażerach, itp. Okazało się, że nasi pierwszoklasiści są dobrymi strzelcami, a niektórzy myślą o karierze wojskowej .
W ostatniej części Rajdu Niepodległości znalazł się czas na lekki posiłek, śpiew przy akompaniamencie gitary, rozmowy. Te niezapomniane chwile zostały utrwalone na zdjęciach, które możecie obejrzeć w galerii.
Na zakończenie wizyty w jednostce młodzież spotkała się z przedstawicielami dowództwa. Pan dyrektor Andrzej Kosatka w imieniu uczestników podziękował za fantastyczną podróż po tajemniczej i bardzo interesującej krainie wojskowości, miejsca, gdzie żyją i pracują Żołnierze, współcześni obrońcy naszych granic i spadkobiercy dawnych Bohaterów. Zrobiliśmy jeszcze kilka zdjęć z Gospodarzami i odmaszerowaliśmy w drogę powrotną do szkoły.
Serdecznie dziękujemy Dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego płk. Andrzejowi Kozerze oraz ppłk. Sławomirowi Bukowskiemu, ppłk Piotrowi Janickiemu i wszystkim żołnierzom za ciepłe przyjęcie naszej, dość licznej Rodziny.
Wszyscy zapamiętamy ten dzień z wielu powodów, uczciliśmy 100. rocznicę niepodległości Polski, okazaliśmy pamięć i szacunek Bohaterom, bez ofiary których nie byłoby dziś wolnej Polski, poznaliśmy współczesnych żołnierzy, ich codzienne życie i pracę, no i bliżej się poznaliśmy. Poznaliśmy też swoje możliwości ( niektórzy z nas muszą popracować nad kondycją) i mimo, że nie obyło się bez pewnych „przygód”, to Rajd Niepodległości wpiszemy w tradycje naszej szkoły, bo warto.Mariola Skucińska