Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Czas podsumować „Ferie w muzeum”

Data: 24.02.2016 r., godz. 04.47    3668
Podczas ferii zimowych Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przygotowało dla najmłodszych specjalną ofertę zajęć pn. „Ferie w muzeum”.
Podczas ferii zimowych Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przygotowało dla najmłodszych specjalną ofertę zajęć pn. „Ferie w muzeum”. W czasie ośmiu spotkań, grupa dzieci ze szkół podstawowych uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych na ekspozycji pałacu Pułaskich, w warsztatach plastycznych i grach.
Na pierwszych zajęciach dzieci poznawały tajniki kodeksu rycerskiego, wszyscy przenieśliśmy się w czasie do XIV w., czyli okresu kiedy furorę na turniejach rycerskich robił Stanisław Ciołek – rodem z leżącej nieopodal Warki Ostrołęki. Wykonywano z tektury miecze kształtem i wzorem podobne do tych, jakimi walczono na średniowiecznych polach bitew. Kolejnego dnia pracownicy muzeum przybliżyli dzieciom pasjonującą historię wareckich kościołów – tych istniejących i tych, które nie przetrwały do czasów współczesnych. Podczas zajęć wybraliśmy się na spacer do kościoła pofranciszkańskiego, gdzie dzieci usłyszały historię o książętach mazowieckich pochowanych w tutejszych w kryptach. Trzecie warsztaty poświęciliśmy dawnym wareckim rzemieślnikom, z których produktów gród nad Pilicą słynął nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. Niektóre dzieci mogły się sprawdzić choćby w roli garncarza. Co prawda glinę musiała nam zastąpić plastelina, ale i tak wyrób był przedniej jakości! Na kolejnych dwóch spotkaniach badaliśmy nasze korzenie, budowaliśmy drzewa genealogiczne – wszystko po to, by najmłodsi zrozumieli, jak ważna jest pamięć o swoich przodkach.

Niekiedy musieliśmy nasze plany zmienić. Kiedy już wybieraliśmy się z dziećmi na poszukiwania znajdującego się gdzieś na terenie parku skarbu - padający deszcz zmusił nas do pozostania w pałacu. Dobrze, że i tu był ukryty jeszcze jeden, na pewno nie mniej cenny. Dzieci odnalazły skarb, choć nie było to łatwe. Po drodze musiały bowiem rozwiązać liczne zagadki i rebusy. Koniec końców skarb padł ich łupem! Na siódmym spotkaniu zgłębialiśmy historię Warki dokładnie poznając niedawno otwartą multimedialną wystawę stałą „Warka – miasto dotknięte historią”. Te zajęcia były jednocześnie częścią szerszego projektu pn.: „Ferie w Warce”, współorganizowanego przez inne wareckie instytucji. Ósme i zarazem ostatnie warsztaty organizowane przez muzeum spędziliśmy w winiarskim parku, poznając tutejszą przyrodę. Dzieci dokarmiały ptaki, a po powrocie do pałacu uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Trochę żal, że ferie już się skończyły. Mamy jednak nadzieję, że już niebawem dzieci ponownie zawitają do wareckiego muzeum – będzie ku temu jeszcze niejedna okazja.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaufanie, a dzieciom za wspaniałą przygodę i wspólnie spędzony czas.

Karol Kucharski