Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Portrety z gabinetu ministra kultury trafiły do muzeum

Data: 06.08.2018 r., godz. 06.51    1600
Dwa wyjątkowe portrety: Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny z Rosenów Paderewskiej, po 14 latach przerwy ponownie trafiły do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i będą częścią stałej ekspozycji.
Dwa wyjątkowe portrety: Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny z Rosenów Paderewskiej, po 14 latach przerwy ponownie trafiły do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i będą częścią stałej ekspozycji. Od 2004 r. obrazy zdobiły gabinet Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją obecnego ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego, z powrotem będą eksponowane w wareckim muzeum. 

Uroczyste odsłonięcie dzieł z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i starosty grójeckiego Marka Ścisłowksiego, odbyło się 2 sierpnia w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W uroczystości wzięli udział również: członek Zarządu powiatu Wojciech Wojtczak, wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji – radna powiatowa Barbara Kowalska, przedstawiciele instytucji oraz organizacji z terenu powiatu i Warki, wiele mediów ogólnopolskich. Spotkanie w salonie Ignacego Jana Paderewskiego uświetnił występ młodego pianisty, studenta Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Kamila Madeja. Wykonał on jeden z najbardziej znanych utworów wielkiego wirtuoza Menuet G-dur na zabytkowym fortepianie, na którym niegdyś grywał sam mistrz Paderewski.

Wyjątkowy powrót

Obrazy pochodzą z posiadłości Paderewskiego – willi Riond-Bosson w Szwajcarii. Zbiory z willi pianista przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie na mocy testamentu z 1930 r. Autorem portretów jest franko-szwajcarski malarz Charles Giron (1850-1914), który był zaprzyjaźniony z Paderewskim. Portrety powstały w 1907 i 1909 r.

Kiedy w 1967 r. otwarto w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego portrety pary Paderewskich trafiły do salonu poświęconego wielkiemu pianiście. Były tu prezentowane do 1988 r. Następnie wypożyczono je do – nieistniejącego obecnie – Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich. Od 2004 r. zdobiły ściany gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiosną br. prezentowane były na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. „Paderewski”.

We wrześniu 2017 r. podczas pierwszej wizyty w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, iż chciałby, aby portrety ponownie trafiły na ekspozycje stałą Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. 

Dzięki decyzji wicepremiera Piotra Glińskiego i uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie portrety ponownie będą eksponowane w wareckim muzeum. Trafiają tu w roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski – jeden z ojców niepodległości Polski, niezwykły artysta, muzyk, kompozytor, ale także polityk, dyplomata, mąż stanu i przede wszystkim wielki patriota. Na przełomie XIX i XX w. był jednym z najsłynniejszych Polaków na świecie. W 1899 r. ożenił się z Heleną Marią primo voto Górską z domu Rosen. Państwo Paderewscy osiedli w Szwajcarii w posiadłości Riond-Bosson w Tolochenaz koło Morges, niedaleko Lozanny. Helena była drugą żoną Paderewskiego, z którą artysta przeżył prawie 40 lat. Wyjątkową urodę odziedziczyła po matce Greczynce. Przez cale życie wspierała muzyczną i polityczną karierę męża, a także nieustannie wspomagała go w staraniach o odzyskanie przez Polskę niepodległości. 

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Powiat Grójecki. Prezentuje polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego i wielkich Polaków, którzy emigrowali do USA. Placówka od lat kolekcjonuje także eksponaty i pamiątki związane z Ignacym Janem Paderewskim.

Specjalne podziękowania kierujemy do firmy TRENS-MED Dariusz Witkowski z Murowanki koło Warki za nieodpłatne przetransportowanie obrazów. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia muzeum, zobaczenia portretów na ekspozycji, a także poznania ich ciekawej historii. 

Iwona Stefaniak