Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wycieczka do Brukseli – nagrodą dla laureatki konkursu – uczennicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi!

Data: 26.06.2018 r., godz. 12.25    875
Na zaproszenie europosła Zbigniewa Kuźmiuka, laureatka VI edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci. Walka o Pamięć i Cześć" Aleksandra Krzyżanowska z klasy drugiej w zawodzie technik ekonomista, w nagrodę wzięła udział w 5-dniowej wycieczce do Brukseli w dniach 1- 5 czerwca.
Uczniowie Technikum im. T. Nocznickiego w CKZiU w Nowej Wsi, odnosząc sukcesy w olimpiadach i konkursach, zdobywają indeksy na renomowane wyższe uczelnie, uczestniczą w sympozjach naukowych, a także wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne. Na zaproszenie europosła Zbigniewa Kuźmiuka, laureatka VI edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci. Walka o Pamięć i Cześć" Aleksandra Krzyżanowska z klasy drugiej w zawodzie technik ekonomista, w nagrodę wzięła udział w 5-dniowej wycieczce do Brukseli w dniach 1- 5 czerwca. Uczestnikami wycieczki byli także laureaci konkursu „Wiedzy o Unii Europejskiej”.

Zwiedzanie wielokulturowego i pełnego uroku miasta rozpoczęło się w drugim dniu pobytu. Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euratomu. Przejazd autobusem ulicami Brukseli pozwolił podziwiać zabytki architektoniczne; Stare Miasto zachwyciło zwiedzających swoją monumentalnością. Podczas tej podróży mogliśmy zobaczyć m.in.: Zamek Królewski, Atomium czyli monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli, budowle sakralne – kościoły, katedrę Narodową Bazylikę Najświętszego Serca , Katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli, Notre Dame du Sablon. Sama podróż autokarem pozwoliła poznać się I zintegrować z nowo poznaną grupą. Historię stolicy Belgii i monarchii panującej poznaliśmy dzięki profesjonalnej opowieści pani przewodnik.

W ostatnim dniu pobytu w Brukseli odwiedziliśmy Parlament Europejski, mieliśmy okazję udać się na salę obrad, posłuchać historii powstania budynku Parlamentu Europejskiego oraz Unii Europejskiej. Podczas pobytu w Parlamencie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o funkcjonowaniu tej instytucji, a następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z polskim europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem.

Na koniec naszej wycieczki przeszliśmy ostatni raz ulicami Brukseli na Plac Główny, aby móc zakupić znaną na całym świecie belgijską czekoladę.
W tak krótkim czasie poznaliśmy jedynie fragment bogatej historii miasta i jego kultury, mogliśmy skosztować dań z kuchni wielu krajów: od śródziemnomorskich owoców morza po dania rybne czy włoską lasagne.

Podróże kształcą nie tylko ze względu na ich poznawczy charakter, ale pozwalają na zdobycie nowych doświadczeń. Najbardziej cennym ich skutkiem jest wejście w zupełnie inne, odmienne od naszych kultury. Zwiedzając Brukselę, napotkaliśmy ludzi o specyficznym sposobie bycia, dziwnych zwyczajach I tradycjach. To nauczyło nas otwartości na świat i drugiego człowieka. Poprzez podróże uczymy się więc tolerancji, akceptacji cudzych przyzwyczajeń i norm społecznych. W ten sposób nie tylko wzbogacamy swoją wiedzę o świecie, ale przyswajamy pewne wartości. Ta wycieczka była wspaniałym doświadczeniem, którego nie da się zapomnieć.

Aleksandra Krzyżanowska, Małgorzata Bosak

Polecamy