Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Młodzi artyści wierszami uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Data: 11.06.2018 r., godz. 05.16    2141
Rok 2018 to rok szczególny za sprawą obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyrazem ogromnego szacunku dla patriotycznych i wolnościowych postaw naszych przodków była, zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach, XXV edycja Konkursu Recytatorskiego, w tym roku pod hasłem „100 lat niepodległej Ojczyzny”.
Rok 2018 to rok szczególny za sprawą obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyrazem ogromnego szacunku dla patriotycznych
i wolnościowych postaw naszych przodków była, zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach, XXV edycja Konkursu Recytatorskiego, w tym roku pod hasłem „100 lat niepodległej Ojczyzny”.

Niespełna sto lat temu Polska dźwignęła się po długiej niewoli. W dniu 11 listopada 1918 roku cały polski naród, rozdarty przez trzech zaborców wolał radośnie: Polska wolna! Polska Niepodległa! Niech żyje wolna Polska! Spełniły się słowa pieśni śpiewanej przez naszych rodaków: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!”. 

Młodzi artyści z dziewięciu placówek szkolnictwa specjalnego uczcili obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości prezentując swoje zdolności recytatorskie. W dniu 29 maja 2018 roku na scenie konkursowej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach, stanęło aż czterdziestu pięciu młodych recytatorów. Ta niezwykła frekwencja zaowocowała prawie trzema godzinami nieprzerwanych, wzruszających, scenicznych zmagań. 

O emocjach najlepiej świadczą łzy, które pojawiły się w oczach rodziców i wychowawców przysłuchujących się recytacjom. „ Niezwykle cenię tego typu inicjatywy. Pamięć o bohaterskich czynach naszych przodków powinna być wiecznie żywa. Takie konkursy najlepiej uczą nasze dzieci postaw patriotycznych. To ważny element edukacji historycznej” – zauważa pani Joanna, mama jednego z uczniów biorących udział w konkursie. 

Zmagania konkursowe odbywały się w czterech kategoriach. Nagrodę specjalną, w postaci weekendowego pobytu w hotelu Tobaco w Łodzi dla laureata i jego rodziny, ufundowała Sylwia Perzyńska, dyrektor generalny hotelu. Voucher przekazali obecni na konkursie przedstawiciele właścicieli hotelu Tobaco – Jakub Rosły, dyrektor sprzedaży oraz Maciej Kowalski, szef hotelowej kuchni. Laureatką została Karolina, uczennica szkoły przysposabiającej do pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Przysusze.

Druga nagroda specjalna, przyznawana rokrocznie przez dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach Panią Monikę Mikołajczyk, trafiła do Moniki, uczennicy zasadniczej szkoły zawodowej w Zespole Szkół Specjalnych w Grójcu. W gronie zwycięzców znaleźli się także uczniowie, którzy w każdej z kategorii zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego oraz artyści wyróżnieni. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy
i kolorowe, pluszowe maskotki ufundowane przez Zarząd Powiatu Grójeckiego.

Podczas wizyty w Ośrodku można było obejrzeć wystawę prac plastycznych w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Najpiękniejsze polskie legendy. ,, Zainteresowani z zachwytem oglądali prace plastyczne, podziwiali talenty młodych artystów. Komisja konkursowa przyznała nagrody oraz wyróżnienia dla najlepszych. Nie zabrakło wspomnień z poprzednich konkursów plastycznych. Zaprezentowano wspomnienia z przed 25 lat, które można było obejrzeć na wystawie.

Konkurs miał niezwykle uroczysty charakter. Placówkę w Jurkach odwiedzili m.in. Ireneusz Szymczak – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Karina Kamińska , która reprezentowała Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz Monika Solarska-Głębocka – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Pniewach. Przedstawiciel Starostwa Grójeckiego wyraził swoje wzruszenie oraz radość z profesjonalnego podejścia młodych artystów do zadań konkursowych oraz patriotycznej postawy promowanej przez młodzież w tym szczególnym dla Polski roku. 

W tym szczególnym dniu wpłynęło podziękowanie od Rzecznika Praw Dziecka dla Starosty Grójeckiego oraz Dyrektora Ośrodka. 

Dyrektor serdecznie dziękuje organizatorom konkursu, nauczycielom oraz pracownikom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy brali udział w organizacji tak cennego przedsięwzięcia.

info. SOSW w Jurkach