KREATYWNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

Data: 13.04.2023 r., godz. 08.30    1750
12 kwietnia odbyła się w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu konferencja połączona z debatą na temat szkolnictwa zawodowego w kontekście większego włączenia się przedsiębiorców, instytucji wspierających edukację zawodową w proces budowania nowoczesnego systemu kształcenia zawodowego, odpowiadającego na potrzeby gospodarki i lokalnego rynku pracy.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele pracodawców, instytucji współpracujących na stałe ze szkołą, absolwentów, uczniów i rodziców.
Pani Dyrektor Dorota Nowak-Michałowska powitała przybyłych gości, wśród których byli:

Pani Marta Cytryńska – wójt Gminy Jasieniec;

Pani Barbara Orłowska – Naczelnik wydziału edukacji i zdrowia Starostwa Powiatowego w Grójcu;

dr inż. Sławomir Jarka - adiunkt Instytut Zarządzania SGGW, przedstawiciel uczelni wyższej  współpracującej z ZS Jasieniec;

Pan Tomasz Barański - Dyrektor Pałac Mała Wieś, przedstawiciel pracodawców;

Pani Karolina Dziuba - Project Manager, Syntea S.A. instytucją współpracującą w związku z realizacją projektów unijnych;

mł. bryg. Marcin Błoński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu, absolwent Zespołu Szkół w Jasieńcu;

Pani Jadwiga Godlewska - Prezes Zarządu Kancelaria Auditingu i Podatków Alfa Sp z o. o., przedstawicielka pracodawców;

Aneta Kochańska - przewodnicząca Rady Rodziców ZS Jasieniec;

Pani Monika Lewandowska i pan  Łukasz Gowin – przedstawiciele  Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.

Wydarzenie to odbyło się w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejsk roku 2023 - Europejskim Rokiem Umiejętności. Unijne instytucje koncentrują się na działaniach związanych ze wzmocnieniem konkurencyjności oraz włączeniem obywateli w kształtowanie zawodowej rzeczywistości. Ustanowienie 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności ma na celu wzmocnienie konkurencyjności, bardziej świadome ukierunkowanie inwestycji, włączenie obywateli w kształtowanie zawodowej rzeczywistości oraz poszerzenie współpracy z sektorem prywatnym, przedsiębiorcami, izbami handlowymi i innymi podmiotami mającymi istotny wpływ na kształtowanie rynku pracy. Konferencja składała się z 2 części.

 W pierwszej części zaproszeni prelegenci przedstawili zagadnienia związane z kształceniem zawodowym wg następującej agendy:

  • Zawód moja przyszłość - praktyczne przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy”
    Anna Górecka- Kierownik kształcenia zawodowego ZS Jasieniec;
  • „Kompetencje i kwalifikacje na lokalnym rynku pracy”
    Monika Lewandowska i Łukasz Gowin - Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu;
  • „Wiedza i umiejętności w zmieniającym się świecie” dr inż. Sławomir Jarka - adiunkt Instytut Zarządzania SGGW;
  • „Możliwości uzyskania dodatkowych kompetencji i umiejętności na przykładzie realizacji projektów współfinansowanych przez UE” Karolina Dziuba - Project Manager, Syntea S.A.

W tej części spotkania uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami praktycznymi w zakresie kształcenia zawodowego w Zespole Szkół w Jasieńcu. Prezentacja przedstawiona przez Annę Górecką zawierała informację o realizowanych projektach w ramach ERASMUS+ „Uczniowie bez granic-praktyki zawodowe w UE”, akredytacji w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe, osiągnięciach na płaszczyźnie zawodowej.

Druga część konferencji to panel dyskusyjny „Uczeń a zmieniający się rynek pracy” Moderator: Anna Górecka ZS Jasieniec.

Prelegenci:

dr inż. Sławomir Jarka - adiunkt Instytut Zarządzania SGGW

Marta Cytryńska- Wójt Gminy Jasieniec

Tomasz Barański - Dyrektor Pałac Mała Wieś

Karolina Dziuba - Project Manager, Syntea S.A.

mł. bryg. Marcin Błoński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu Jadwiga Godlewska - Prezes Zarządu Kancelaria Auditingu i Podatków Alfa Sp z o. o. Aleksandra Zgórzak- uczennica technikum handlowego ZS Jasieniec

Aneta Kochańska- przewodnicząca Rady Rodziców ZS Jasieniec

Prelegenci podczas dyskusji podkreślali znaczenie kształcenia praktycznego w procesie nabywania kompetencji zawodowych. Bardzo dobrym  rozwiązaniem jest bezpośredni udział pracodawców w kształceniu zawodowym. Współpraca szkół zawodowych i firm przybliża uczniom i ich rodzicom współczesne trendy rynku pracy oraz promuje  zapotrzebowanie firm na określone zawody. Dzięki temu praca w gastronomii, handlu czy usługach  jest jedną z najbardziej pożądanych ścieżek kariery. Wykształceni zawodowcy to ważny krok w rozwoju gospodarki .

Zespół Szkół w Jasieńcu od 1945 roku  wykształcił wiele pokoleń młodzieży. Absolwenci szkoły pracują nie tylko na ziemi mazowieckiej w naszej małej ojczyźnie, ale także w całej Polsce a także poza granicami naszego kraju. Prowadzą specjalistyczne gospodarstwa rolnicze, sadownicze, własne działalności gospodarcze, zajmują stanowiska kierownicze, oraz wysokie stanowiska urzędnicze. Sprawdzają się jako pracownicy pracujący w zespołach. Zespół Szkół w Jasińcu współpracuje z wieloma instytucjami, które objęły kierunki kształcenia patronatem. Umowy współpracy z przedsiębiorcami, urzędami, pracodawcami zwiększają atrakcyjność kształcenia zawodowego. Uczniowie mają możliwość odbywania praktyk i płatnych staży krajowych i zagranicznych. To wszystkie działania mają jeden cel - wykształcić absolwenta kreatywnego, przedsiębiorczego, który z łatwością odnajdzie się na obecnym rynku pracy lub rynku dalszej nauki. Kreatywność i przedsiębiorczość to kompetencje szczególnie pożądane na rynku pracy i budujące pozytywny wizerunek osobisty człowieka. Uczniowie mają wiele możliwości, aby tę kreatywność rozwijać. Wydarzenie: KREATYWNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ podsumowało projekty, możliwości związane z kształceniem zawodowym, dodatkowymi kompetencjami, jakie daje Zespół Szkół w Jasieńcu swoim uczniom i nauczycielom. 

Na zakończeni konferencji odbył się pokaz synchroniczny w wykonaniu uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Za rok kolejna edycja tego wydarzenia poświęconego kwalifikacjom zawodowym i kompetencjom społecznym poszukiwanym na szybko zmieniającym się rynku pracy.

Info ZS w Jasieńcu

 

DSC05096.JPG (3.34 MB)