Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Deutschland im Koffer w LO im. P. Wysockiego w Warce.

Data: 10.01.2018 r., godz. 04.33    2415
Po dwóch latach oczekiwania w dniach 08.11.2017 – 13.12.2017 gościliśmy w naszej szkole wystawę "Deutschland im Koffer".
Po dwóch latach oczekiwania w dniach 08.11.2017 – 13.12.2017 gościliśmy w naszej szkole wystawę "Deutschland im Koffer" (Niemcy w walizce). Walizka to mało powiedziane. Były to dwa ogromne kufry zawierające tajemną wiedzę dotyczącą kraju naszego sąsiada. 

Zaproszenia na wystawę wysłałam do dyrektorów wszystkich szkół z Warki i okolicy. Z wielką przyjemnością gościliśmy w naszym Liceum liczne grupy z wareckiego gimnazjum, SP nr 1 i SP nr 2, SP w Chynowie oraz LO w Grójcu.

Mogliśmy przenieść się w świat doskonale znanych nam bajek autorstwa Braci Grimm, poznać zawiłości języka niemieckiego - na przykład najkrótsze i najdłuższe wyrazy. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą nazwy niektórych znanych marek (Haribo, Adidas). Nie zabrakło nawet wycieraczki z przekleństwami. Uczniowie w aktywny sposób, za pomocą wszystkich zmysłów język, poznali geografię, kulturę, tradycje i zwyczaje sąsiadów zza zachodniej granicy.

Z przejęciem i zaangażowaniem przeszukiwali kolejne zakamarki w walizkach: szuflady, mapy, segregatory, karty obrazkowe, kule śniegowe z postaciami z bajek. Dowiedzieli się ile kawy pije rocznie przeciętny Niemiec, jakie auto kupuje najczęściej, jakie potrawy chętnie jada. Zwiedzający przekonali się również, że język niemiecki nie jest taki trudny. Fragmenty filmów i miłosne piosenki pokazywały, jak wspaniale nadaje się on do wyrażania uczuć. 

Dla młodszych uczniów szkół podstawowych, którzy nie uczą się jeszcze języka niemieckiego przygotowałam wraz z uczniami liceum warsztaty językowe. W formie zabawy nasi goście poznali nazwy potraw, owoców, zwierząt, zawodów i kolorów w języku niemieckim. Zajęcia przeprowadzili licealiści. 

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy pełnili honory domu witając zaproszonych gości, prowadząc zajęcia oraz wszystkim, którzy w wolnych chwilach pracowicie pakowali słodkie prezenty.

Dziękuję Instytutowi Goethego w Warszawie, bez którego przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Instytut wypożyczył nam nieodpłatnie wystawę oraz zajął się jej transportem.

Urszula Jaworska