Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Goście z Indii, Afganistanu i Brazylii w gościnnych progach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu

Data: 26.09.2017 r., godz. 06.56    1164
Goście z Indii, Afganistanu i Brazylii w gościnnych progach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu
W maju wolontariat „Pomocna dłoń” istniejący przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu, nawiązał współpracę z komitetem międzynarodowej organizacji AIESEC, działającym przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Efektem jest realizacja programu pt. „Jakościowa Edukacja” skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. AISEC to organizacja istniejąca od 1948, której celem jest dążenie do osiągnięcia pokoju na świecie i rozwijania w młodych ludziach cech liderskich poprzez praktyczne doświadczenia w międzynarodowych środowiskach. Uczestnicząc w Global Volunteer młodzi ludzie mają możliwość zrozumienia swoich mocnych i słabych stron, a także pasji i wartości, które motywują ich do działania na rzecz otoczenia.

To właśnie doświadczenie międzykulturowego wolontariatu pozwala naszej szkole gościć 3 młodych ludzi z różnych państw: Isabelę Secco z Brazylii, Ashutosha Sharma z Indii i Mohammeda Hashimi z Afganistanu. Wolontariusze przebywają w Polsce 7 tygodni, a w dniach od 17 do 24 września w naszej placówce i Publicznej Szkole Podstawowej w Jasieńcu. Dzięki gościnności Rodziców uczniów naszej szkoły: państwa Dobiasz, Biernackich i Drążkiewiczów wolontariusze w codziennych sytuacjach, w czasie wspólnych posiłków i rozmów poznają zwyczaje i kulturę polską. 

Przez 3 dni Isabela, Tosh i Mohammed prowadzą także dla uczniów warsztaty, gry, kalambury o bogatej tematyce: edukacja, kultura, gospodarka państw, które reprezentują. Wspólnie spędzony czas, wycieczki przyczynią się do lepszego zrozumienia kultury innych państw oraz większej tolerancji w stosunku do tego co inne, różne. Podczas projektu młodzież zdobywa także praktyczne umiejętności językowe łamiąc bariery strachu przed mówieniem w języku angielskim. 

Cała społeczność ZSP przywitała uroczyście wolontariuszy dzieląc się przygotowanymi prezentacjami o naszej ojczyźnie i jej historii. Uczniowie przygotowali także wiele atrakcji dla gości z zagranicy. Jedną z nich było zwiedzanie gospodarstwa sadowniczego, sprzętu mechanicznego oraz sadów owocowych. Emocji było co niemiara. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość testowania platformy sadowniczej oraz wózka widłowego. Życzliwość Państwa Skowron urzekła wolontariuszy. Wtorkowe popołudnie upłynęło na zwiedzaniu okolicy i warsztatach kulinarnych, podczas których uczniowie dzielili się swoimi umiejętnościami: lepienia pierogów, pieczenia szarlotki oraz zupy dyniowej. Po wspólnej nauce i zabawie wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji degustując przygotowane potrawy i ciesząc się swoim towarzystwem. 

Środa była dniem warsztatów, grzybobrania, pamiątkowych zdjęć i pożegnań, po których wolontariusze udali się z wizytą do kolejnych miejsc swojej wędrówki.

Jestem przekonana, że realizacja projektu i zdobyte doświadczenie zaowocują w przyszłości, na które złożą się: praktyczna znajomość języka obcego a także otwartość i chęć dzielenia się swoimi zainteresowaniami.

mgr Aneta Lewandowska

Polecamy