Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Przyszłość Historii” w grójeckim Liceum

Data: 27.01.2016 r., godz. 00.00    5403
12 stycznia 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Grójcu odbyło się interesujące spotkanie uczniów z płk Adamem Mazgułą w ramach projektu „Future of History” („Przyszłość Historii”).
12 stycznia 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Grójcu odbyło się interesujące spotkanie uczniów z płk Adamem Mazgułą w ramach projektu „Future of History” („Przyszłość Historii”). Pułkownik Mazguła przez ponad 30 lat służył na stanowiskach dowódczych w różnych jednostkach wojskowych, w latach 2003 i 2004 pełnił funkcję szefa Grupy Wsparcia Rządu w prowincji Babilon w Republice Iraku, a od 1993 jest związany z kombatantami 3 Dywizji Strzelców Karpackich. 

Spotkanie połączone z wykładem dotyczyło w pierwszej części wojennych losów Żołnierzy Polskich walczących na frontach II wojny światowej, a w drugiej współczesnych działań w Iraku. Młodzież ze szczególnym zainteresowanie słuchała opowieści o Iraku – tradycji, kulturze, problemach lokalnej społeczności, działaniach żołnierzy, obawie o własne życie – oglądając zdjęcia z prywatnych zbiorów pułkownika.
Wizyta zorganizowana została w związku z projektem Erasmus+, który realizowany jest we współpracy ze szkołą w Holandii i nakierowany na wspólne poznawanie historii. 

Warto się zastanowić jaki jaką rolę w naszym życiu odgrywa historia? Dla jednych to ważne i pielęgnowane pojęcie, dla innych nie mające żadnego konkretnego znaczenia, a życie to ciąg nieustanych wydarzeń kształtujących osobowość. Nasza historia na przestrzeni wieków niejednokrotnie zataczała koło, pokazywała jak dążyć do szczęścia i być lepszym człowiekiem. Doceniajmy znaczenie historii pamiętając myśl Cycerona „Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości”. 

Małgorzata Czacharowska
LO Grójec