VI SPOTKANIE Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA

Data: 14.10.2022 r., godz. 15.00    1779
30 września 2022r. odbyło się VI Spotkanie z Piosenką Kapeli Pana Mazuryka.

Zarazem  było to już ostatnie spotkanie z piosenką lipskiej kapeli, którą prowadził Bolesław Mazuryk, nauczyciel muzyki w miejscowej szkole. W remizie strażackiej zgromadziło się grono osób, które było członkami lipskiej kapeli. Wszystkich zebranych przywitał Paweł Sokołowski – członek Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów, które było organizatorem i pomysłodawcą cyklu Spotkań z Piosenką Kapeli Pana Mazuryka.

Prowadzący wszystkie spotkania, czyli Magdalena Trzcionkowska, Mariola Noga, Tomasz Gajewski oraz Marcin Koch czuwali nad poprawnością melodii, tekstu, ale również współpracowali z uczestnikami, ponieważ z uwagą słuchali wszystkich uwag byłych członków kapeli. To spotkanie było spotkaniem podsumowującym, dlatego uczestnicy przypomnieli sobie wszystkie piosenki, które królowały na poprzednich spotkaniach m.in. Jabłuszko, Kare konie, Tańcuj, tańcuj, Polonez żywiecki, Polonez grójecki, Rozszumiały się, Serce w plecaku. Uczestnicy również wstali z miejsc i na zakończenie zaprezentowali spontaniczny układ tańca narodowego – poloneza.

Uczestnicy bawili się znakomicie. Podczas przerw integrowali się, wspominając dawne lata kapeli przeglądając kronikę, stare zdjęcia kapeli.

Można powiedzieć – TO JUŻ KONIEC! Trzy miesiące szybko minęły. Cały projekt, który zawierał: WIECZÓR WSPOMNIEŃ (18 czerwca 2022r.), WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ O KAPELI (19 sierpnia 2022r.), SPACER WSPOMNIEŃ ŚLADAMI KAPELI W LIPIU (9 września 2022r.) oraz SZEŚĆ SPOTKAŃ Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA. Przez cały cykl spotkań przewinęło się ponad 80 osób, z czego duża ich część to byli członkowie kapeli, którzy grali na takich instrumentach jak: akordeon, skrzypce lub śpiewali w chórze. Podziękowania należy skierować do twórczyń projektu, czyli do Joanny i Marianny Szewczyk, które stworzyły i napisały od podstaw wniosek o dofinansowanie. Serdeczne podziękowanie kierujemy do prowadzących: Magdaleny Trzcionkowskiej – wokalistki, dyrygentki, absolwentki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na kierunku dyrygentura chóralna, Marioli Nogi – skrzypaczce i członkini byłej kapeli pana Mazuryka, Tomasza Gajewskiego – klawiszowca, kierownika muzycznego zespołu Pniewy Local Band, dyrektora PSP w Jeziorze oraz Marcina Kocha – gitarzyście i członka zespołu Pniewy Local Band. Dziękujemy również druhom Arturowi Nowocinowi, Zbigniewowi Gniadzikowi za udostępnienie remizy strażackiej oraz dyrekcji PSP w Lipiu Janinie Bachowicz za wypożyczenie nagłośnienie. Wolontariuszkom, które pomagały przy organizacji też należą się podziękowania. Nad całością projektu i jego realizację odpowiadali członkowie Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów – Joanka Szewczyk, Izabela Łubińska oraz Paweł Sokołowski.

Po projekcie zostanie mnóstwo wspomnień, zdjęć, ale również Śpiewnik Kapeli Pana Mazuryka oraz ulotka Dziecięca Kapela Ludowa Pana  Mazuryka – ocalić od zapomnienia ze spacerową mapą Lipia. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Grójcu, a w szczególności pani Marzenie Kołacz – Rosołowskiej, członka zarządu oraz radnej powiatu grójeckiego za dofinansowanie Wernisażu Wystawy Fotograficznej o Kapeli.

„Tańcuj, tańcuj, okręcaj, okręcaj,

Ino pieca nie trącaj, nie trącaj.

Dobry piec jest na zimę, na zimę,

Nie każdy ma pierzynę, pierzynę.  

...............................................

Projekt "Dziecięca Kapela Ludowa pana Mazuryka - ocalić od zapomnienia" realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska, Edycja 2022.

VI SPOTKANIE Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA
VI SPOTKANIE Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA, foto nr 1, VI SPOTKANIE Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA, foto nr 2, VI SPOTKANIE Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA, foto nr 3, VI SPOTKANIE Z PIOSENKĄ KAPELI PANA MAZURYKA, foto nr 4,