Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Nie ma nic lepszego nad wodę - warsztaty ekologiczne licealistów z LO w Grójcu

Data: 19.11.2015 r., godz. 00.00    2996
W piękny, jesienny dzień 2 listopada 2015r. o godzinie 855 odbyła się wyjątkowa lekcja przyrody. Był to nietradycyjny sposób przekazywania wiedzy, gdyż zajęcia odbyły się w terenie.
„Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca.”

Ryszard Kapuściński


W piękny, jesienny dzień 2 listopada 2015r. o godzinie 855 odbyła się wyjątkowa lekcja przyrody. Był to nietradycyjny sposób przekazywania wiedzy, gdyż zajęcia odbyły się w terenie. Uczniowie klas IIa i IIc wraz z opiekunami: panią Joanną Kulińską-Kusio i panem dyrektorem LO w Grójcu Zbigniewem Krawczakiem udali się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków w Kobylinie. Uczniowie z zaciekawieniem zapoznawali się z historią, pracą i działalnością tego miejsca.

Oczyszczanie ścieków jest procesem technologicznym, który polega na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin przed odprowadzeniem ich do rzeki, jeziora, morza, gruntu. Proces ten jest realizowany w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne. Mechanizmy oczyszczania ścieków są bardzo ważne, gdyż pozwalają one na ponowne wykorzystywanie wody w celach przemysłowych. A jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry: „Wodo! Nie jesteś niezbędna do życia, jesteś samym życiem. Największym bogactwem, jakie istnieje na świecie.”

Mechaniczno – biologiczna Oczyszczalnia Ścieków w Kobylinie jest wykonana w technologii A2O wraz z kolektorem dosłownym ścieków o przepustowości Qśr.d = 5200 m3/d. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Molnica. Uczniowie byli oprowadzani przez pracowników tego zakładu po reaktorze biologicznym, pompowni ścieków, mieszaczu hydraulicznym i miejscu, do którego wpływa oczyszczona woda. Po kolei licealiści byli wtajemniczani w etapy dokonywania się oczyszczania ścieków komunalnych. Na terenie oczyszczalni znajduje się również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Związku Międzygminnym pod nazwą „Natura”, do którego przyjmowane są odpady komunalne związane z nieprzemysłową działalnością człowieka powstające w gospodarstwach domowych. 

Lekcja przyrody poza szkołą jest intrygująca, gdyż w ten sposób uczeń może bezpośrednio zetknąć się ze środowiskiem naturalnym, a kontakt z naturą poprawia pamięć, koncentrację uwagi i stanowi swoistą atrakcję dla młodzieży. A potwierdzeniem tych wniosków jest opinia profesora G. Wuttke: „Żadne opisy słowne i rysunki nie zastąpią bezpośredniej obserwacji na miejscu czynionej przez zaciekawione oczy, uczulone uszy." 

Około godziny 1100 uczestnicy powrócili do szkoły. Uczniowie bardzo serdecznie dziękują pracownikom oczyszczalni, którzy w interesujący sposób przekazywali im wiedzę o tym miejscu, a także składają ogromne podziękowania opiekunkom za zorganizowanie tego wyjścia. Myślę, że wszystkim spodobała się taka forma lekcji przyrody i będzie ona dalej praktykowana w szkole. 


Xymena Korczak kl IIc
LO Grójec