Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Spotkanie bohaterami film „Z dala od orkiestry”.

Data: 06.02.2017 r., godz. 17.01    3396
Spotkanie bohaterami film „Z dala od orkiestry”.„Z dala od orkiestry”

1 lutego 2017 r. Justyna Matuszczak uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. św. Franciszka z Asyżu wraz z opiekunem Marcinem Walczakiem wzięła udział w premierze filmu „Z dala od orkiestry” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Zygmunta Zaleskiego, założoną przez jego syna– Romana Zaleskiego, której prezesem jest Pani Helen Zaleski.

Celem naszego wyjazdu było spotkanie się z żyjącymi bohaterami filmu, dziećmi Zygmunta Zaleskiego, Kazimierzem Piotrem Lubicz- Zaleskim, Romanem Zaleskim i cała rodziną Zdziarskich i Zaleskich. Wyżej wymienione osoby będą bohaterami prezentacji, którą Justyna przygotowuje na konkurs historyczny.

Film przybliża postać Wielkiego Polaka Zygmunta Lubicz – Zaleskiego i jego bliskiej rodziny. Zygmunt Zaleski to znany w Polsce i we Francji pisarz, poeta, krytyk literatury i sztuki, publicysta, doktor filozofii, literat. Jest jednym z twórców Odrodzenia Polski w 1918 r. W czasie II wojny światowej był prezesem Towarzystwa Opieki na Polakami we Francji i dyrektorem Liceum Polskiego im. Cypriana Norwida w Villard-de-Lans, nie opodal Grenoble.Zaangażowany w pracę podziemną został aresztowany przez Niemców w 1943 r. i deportowany do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie prezes Centralnego Komitetu Studiów we Francji, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Profesor na Sorbonie i w Institut d’Etudes Slaves. Uhonorowany Złotym Wawrzyńcem Polskiej Akademii Literatury i orderem Wielkiego Oficera Legii Honorowej. Jego żoną była Maria (Zdziarska) Zaleska doktor medycyny, brała czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Podczas II wojny światowej została w Polsce, natomiast Zygmunt musiał uciekać z ojczyzny. W czasie wojny Maria Zdziarska - Zaleska niosła pomoc ludności cywilnej i żołnierzom, uczestniczyła w życiu konspiracyjnym. Aresztowana przez gestapo w 1943 r., była więziona na Pawiaku i obozie koncentracyjnym Ravensbruk. Po wojnie mieszkała we Francji i pracowała w organizacjach polonijnych i kombatanckich. Odznaczona Krzyżem Walecznych, Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z mieczami oraz Srebrnym Krzyżem zasługi z mieczami. Rodzina Zdziarskich – Zaleskich była bardzo związana z Nowym Miastem nad Pilicą i okolicami. Każde wakacje Maria i Zygmunt spędzali z dziećmi: Andrzejem, Kazimierzem, Romanem i Moniką w Grotowicach i w Łęgonicach. 

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że mogliśmy wziąć w tym przedsięwzięciu udział i poznać tak znakomite i zasłużone dla Polski osoby. Bardzo serdecznie dziękujemy.

SOSW Nowe Miasto nad Pilicą