Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Niezwykłe spotkanie uczniów CKZiU w Nowej Wsi z dr. Remigiuszem Matyjasem

Data: 09.01.2017 r., godz. 05.28    2832
Niezwykłe spotkanie uczniów CKZiU w Nowej Wsi z dr. Remigiuszem Matyjasem
W świątecznej scenerii 20 grudnia 2016 r. uczniowie CKZiU w Nowej Wsi z klas pierwszych kształcących się w zawodach: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu technik ekonomista i technik spedytor, uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z regionalistą panem Remigiuszem Matyjasem. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej budynku bursy szkolnej. Podczas spotkania młodzież wysłuchała prelekcji o regionie grójeckim i patronie Szkoły - Tomaszu Nocznickim. Okazją do spotkania była 72. rocznica śmierci Tomasza Nocznickiego. 

Pan dr. Remigiusz Matyjas przedstawił ciekawe fakty z życia Nocznickiego, których nie odnajdziemy na kartach książek. Pierwszoklasiści poznali biografię człowieka wytrwałego, który pomimo trudów, przeciwności losu, nigdy się nie załamał, nie poddał się i dążył do celu. Jego działalność społeczna, poświęcenie i walka o oświatę dla ludu oraz o pełny dostęp do nauki dla wszystkich dzieci wiejskich, zasługują na szczególne uznanie. ,,Dostojeństwo ludu jeno z oświatą przyjść może”- te słowa przez całe życie przyświecały Nocznickiemu. 

Nasz gość zwrócił uwagę na wielką pasję Patrona – czytanie książek – i zasugerował, że warto brać przykład z Nocznickiego.

W grudniu rozstrzygnięty został Konkurs dotyczący Patrona Szkoły, zorganizowany przez nauczyciela historii i bibliotekę szkolną. Uczniowie klas pierwszych zmagali się z testem, złożonym z 34 pytań. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie klasy I Technikum Ekonomicznego:
I miejsce – Aleksandra Krzyżanowska
II miejsce – Mateusz Horosz
III miejsce – Anna Bałut

Pierwszoklasiści przygotowali także ciekawą wystawę dotyczącą Patrona.

Przygotowania do konkursu a także udział w lekcji z dr. Remigiuszem Matyjasem, pogłębiły wiedzę młodzieży dotyczącą Patrona i utwierdziły w przekonaniu, że jest to postać wyjątkowa, autorytet godny naśladowania.

info. CKZiU w Nowej Wsi