Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dożynki Powiatu Grójeckiego 2016

Data: 05.09.2016 r., godz. 14.12    7978
Twórzcie kulturę wsi, szanujcie tradycję

Modlitwa, kolorowe, misternie wykonane wieńce i wyśmienita zabawa - tak można podsumować tegoroczne Dożynki Powiatowe. W pierwszą niedzielę września do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Lewiczynie pielgrzymowali Rolnicy, by dziękować Bogu za tegoroczne plony i prosić o pomyślność przyszłych.


Gospodarzem dożynek był starosta powiatu grójeckiego Marek Ścisłowski. Honory Starostów tegorocznego Święta Plonów pełnili Anna i Paweł Puncewiczowie, którzy wraz z rodzicami prowadzą gospodarstwo sadownicze w Lewiczynie i Woli Łychowskiej.

W barwnym korowodzie


Organizatorzy Dożynek Powiatowych zadbali, by najważniejsze rolnicze święto w regionie, przypadające w tym roku 4 września, miało tradycyjną i godną oprawę.
O godz. 13.00 uroczystości otworzył występ Parafialnej Orkiestry Dętej z Lewiczyna. Nieco później autorzy przepięknych wieńców dożynkowych, przemaszerowali przed ołtarz w barwnym korowodzie, prowadzonym przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Wieńce zostały poświęcone i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, celebrowana przez Jego Eminencję Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa, Metropolitę Warszawskiego. Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Andrzej Juńczyk odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kiedy już dożynkowy chleb został poświęcony, przyszła pora na tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem. Całość poprowadził Stanisław Jaskułka – aktor teatralny i telewizyjny oraz mistrz ludowej gawędy, a na scenie towarzyszył mu Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Starostowie dożynek - Anna i Paweł Puncewiczowie wręczyli chleb Gospodarzowi uroczystości staroście Markowi Ścisłowskiemu, aby mógł podzielić się ze zgromadzonymi. Ludowe pieśni i przyśpiewki, tworzyły piękną oprawę dla dożynkowej uroczystości.

Niech nikomu nie zabraknie chleba

Starosta Grójecki, Gospodarz tegorocznych Dożynek – Marek Ścisłowski przywitał zaproszonych gości: Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa, Metropolitę Warszawskiego wraz z Duchowieństwem, Posłów na Sejm RP – Marka Suskiego, Roberta Mordaka oraz reprezentującego Dariusza Bąka Bartłomieja Kowalczyka, Wicedowojewodę Mazowieckiego Artura Standowicza oraz przedstawicieli władz samorządowych powiatu, gmin, służb mundurowych, służby zdrowia, organizacji społecznych i mediów.
Szczególnie serdecznie zostali powitani Starostowie tegorocznych dożynek Anna i Paweł Puncewiczowie, Rolnicy oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi.

Następnie Starosta w swoim przemówieniu przytoczył słowa św. Jana Pawła II „Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”. – Jestem dumny, że kultywujecie wspaniałą, wielowiekową tradycję tego regionu. To właśnie w rolniczych rodzinach nie zanikają wartości patriotyzmu, ciężkiej pracy i wiary, dzięki którym trwamy jako naród. Dziękuję Wam za całoroczny wysiłek i poświęcenie oraz determinację w pokonywaniu trudności. Niech dzięki Waszej ciężkiej pracy nie zabraknie chleba powszedniego w żadnym polskim domu– mówił starosta Marek Ścisłowski. – Musimy również pamiętać, że ziemię, której tak naprawdę jesteśmy dzierżawcami, musimy zachować dla przyszłych pokoleń – dodał starosta.

Życzenia Rolnikom złożył Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP. Poseł na Sejm RP Marek Suski odczytał list, który przesłała premier Beata Szydło.
Życzenia na piśmie przekazali wszystkim zgromadzonym posłowie na Sejm RP: Dariusz Bąk i Mirosław Maliszewski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Schab w cieście, chłodnik i powidła


Święto Plonów to też czas zabawy i relaksu. Po zakończeniu tradycyjnych obrzędów po raz czwarty w historii powiatowych dożynek przeprowadzono konkursy na: „Najładniejsze stoisko” i „Najlepszą potrawę regionalną”.

W ramach konkursu na najładniejsze stoisko

1 miejsce: Gmina Goszczyn;
2 miejsce: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi;
3 miejsce: Gmina Belsk Duży – Stowarzyszenie „Aktywni Kulturalnie” ze Starej Wsi.

W ramach konkursu na najlepszą potrawę regionalną

1 miejsce: Gmina Grójec (za schab w cieście piwnym z jabłkami, nalewkę malinową i szarlotkę z antonówki);
2 miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowowaczy w Nowym Mieście (za pierogi, szarlotkę oraz przetwory warzywne i owocowe);
3 miejsce: Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu (za chłodnik litewski, powidła jabłkowe, ciasto lane z malinami).


Święto Plonów nie obyłoby się bez konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. W tej rywalizacji nie zabrakło pięknych i oryginalnych kompozycji. Komisja konkursowa musiała się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem wybrania najbardziej urodziwych wieńców w dwóch kategoriach – wieniec tradycyjny i nowoczesny. Członkowie komisji zwracali szczególną uwagę na wartości nawiązujące do dawnych tradycji, pielęgnowania ludowych zwyczajów i obrzędów,
interesujące rozwiązania przestrzenne i artystyczne, nowatorskie pomysły jak również jakość, trudność oraz precyzję wykonania.

W kategorii wieniec tradycyjny:

1 miejsce: Parafia św. Floriana w Mogielnicy, wieś Kaplin
2 miejsce: Parafia Rzymskokatolicka św. Trójcy w Belsku Dużym
3 miejsce: Gmina Goszczyn, wieś Piekarty


W kategorii wieniec nowoczesny:

1 miejsce: Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienie Pańskiego w Boglewicach, wieś Osiny
2 miejsce: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

Laureaci wspomnianych konkurencji otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki i upominki, a pozostali uczestnicy - wyróżnienia.
Nagrody wręczył Przewodniczący Komisji Konkursowej, dyrektor Departamentu Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Pruś.


Od góralskiego do krakowiaka

O oprawę artystyczną niedzielnych uroczystości zadbały : Parafialna Orkiestra Dęta z Lewiczyna, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej z Nowego Miasta nad Pilicą, który popularyzuje kulturę ludową oraz Fletnia Pana - młodzieżowa schola, wykonująca muzykę religijną i sakralną, na co dzień zajmująca się oprawą Mszy Świętych w parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej, który przez ponad 10 lat istnienia rozsławia polską kulturę ludową w Polsce i za granicą.
Dożynkom towarzyszył kiermasz regionalny - były prezentacje stoisk gminnych, degustacje potraw regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych. Kolejki ustawiały się do schabu w cieście piwnym z jabłkami, polędwiczek wieprzowych z pietruszką, jarmużem i żelem jabłkowym, pierogów, chłodnika litewskiego, przysmaków wiejskiego stołu, ciasta lanego z malinami i sernika teściowej.
Na stoisku zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe każdy z gości mógł skosztować produktów oznaczonych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” – smalcu z cebulką i skwarkami, wybornych wędlin, serów pleśniowych, win z czarnego bzu, aronii i czarnej porzeczki oraz domowych ogórków kwaszonych.
Na dożynkowych stoiskach nie zabrakło też produktów pszczelarskich i wyrobów rękodzieła ludowego – serwet, haftów i ceramiki. Swoje ekspozycje miały również firmy i instytucje z powiatu grójeckiego.
Dużym zainteresowaniem uczestników dożynek cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego oraz wystawa motocykli przygotowana przez Klub Motocyklowy Cobra Grójec FG.
Organizatorzy tegorocznych dożynek zadbali również o zbiórkę krwi przeprowadzaną przez MOTOSERCE i bezpłatną mammografię dla pań.


Organizatorami uroczystości byli Starosta Powiatu Grójeckiego – Marek Ścisłowski, Dziekan Dekanatu Grójeckiego - Ks. Prałat Stefan Kazulak, Proboszcz Parafii w Lewiczynie - Ks. Andrzej Juńczyk, Wójt Gminy Belsk Duży - Władysław Piątkowski oraz Burmistrzowie i Wójtowie Gmin: Błędów, Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec, Nowe Miasto n. Pilicą, Pniewy i Warka.


                                                                                                                                                                                                                         BPiFE


Podziękowania

Szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji Dożynek składamy: Dziekanowi Dekanatu Grójeckiego - ks. prałatowi Stefanowi Kazulakowi, Wójtowi Gminy Belsk Duży - Władysławowi Piątkowskiemu i Proboszczowi Parafii Lewiczyn - ks. Andrzejowi Juńczykowi. Słowa wdzięczności kierujemy również do wykonawców, którzy zadbali o oprawę artystyczną niedzielnego święta: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej z Nowego Miasta nad Pilicą, Parafialnej Orkiestry z Lewiczyna oraz młodzieżowego zespołu Fletnia Pana. Dziękujemy również 1. Grójeckiemu Ośrodkowi Radioelektronicznemu za przygotowanie dań z grilla, wojskowej grochówki i pokazu sprzętu. Podziękowania składamy Klubowi Motocyklowemu Cobra Grójec FG za prezentację motocykli oraz ich przyjaciołom z akcji zbiórki krwi MOTOSERCE. Dzięki Wam i honorowym krwiodawcom udało się zebrać znaczną ilość tego cennego daru.
Dziękujemy również grupom wieńcowym, służbom dbającym o bezpieczeństwo, porządek i opiekę medyczną oraz wszystkim osobom, które miały wkład w organizację tegorocznych obchodów Święta Plonów.

Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu dziękuję za tak ofiarne zaangażowanie się w przygotowaniu stoiska Powiatu Grójeckiego podczas tegorocznego Święta Plonów. Szczególne podziękowania kieruje do nauczycieli i uczniów z Technikum Żywienia i Technikum Handlowego, którzy nie szczędząc swojego czasu wiele godzin spędzili na dekoracji stoiska, serwowaniu wyśmienitych potraw i obsłudze Gości. 

Państwa postawa przyczyniła się znacznie do sukcesu organizacyjnego Dożynek Powiatu Grójeckiego, które odbyły się w dniu 4 września 2016 r. w Lewiczynie. Dzięki Państwu tegoroczne Święto Plonów było wyjątkowe a impreza okazała się wielkim sukcesem. Gorąco wierzę, że dotychczasowa współpraca będzie owocowała na przyszłość, a dzięki uprzejmości Państwa będziemy mogli pewniej planować nasze działania.

Bezinteresowna pomoc to bezcenny dar jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi nie oczekując nic w zamian.
Dziękując za pomoc, życzę powodzenia i satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć oraz wielu sukcesów w działalności społecznej, zawodowej i życiu osobistym.

Starosta Grójecki serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe przy organizacji Dożynek Powiatowych, które odbyły się 4 września w Lewiczynie:

1. „WARWIN” Spółka akcyjna Warka
2. Zakład Mięsny WIERZEJKI
3. ACTIV, Belsk Duży
4. REFRESCO Sp. z o. o. Zakład Kozietuły
5. Bank Spółdzielczy Grójec
6. Spółdzielnia Sadownicza „POLSAD” Lewiczyn
7. Ślusarstwo Usł. –Prod. Piotr Kłoczewiak Lewiczyn
8. ARED Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Mogielnica
9. Bank Spółdzielczy Biała Rawska
10. Grupa Producentów GREEN-SAD Zaborów
11. Grupa Konary Sp. z o.o. Warka
12. Bank Spółdzielczy Jasieniec
13. Tłocznia Soków GWIAZDA w Bikówku
14. Mazowieckie Zakłady Przetwórstwa Rolno-Spożywczego „POL-AGRO” S.A. w Grójcu
15. Cukiernia ŁOMŻA w Grójcu
16. Sieć sklepów SIMPLY
17. Cukiernicza Spółdzielnia Inwalidów „Jedność”
18. Zakład Przemysłu Cukierniczego „IGA”
19. OLA Sp. z o. o.
20. Kwiaciarnia AMBER Grażyna Petz w Grójcu
21. Kwiaciarnia KAMELIA Pietrzak w Grójcu
22. Kwiaciarnia KWIATLANDIA w Grójcu
23. Kwiaciarnia Ula Stężewicz
24. Gospodarstwo Szkółkarskie ŁAZUCCY, Jasieniec
25. JADŁODAJNIA PAWEŁ JACKOWSKI w Grójcu
26. Sklepowi Lewiatan z Grójca przy ulicy Jana Pawła II
27. ZTS UNIPLAST Sp. z o.o. Nowe Miasto
28. Usługi Gastronomiczne i Hotelarskie „Karczma u Jakuba”
29. Stacja Paliw Grójec ul. Armii Krajowej 41

Dzięki Państwa wsparciu impreza stała się uroczystością wyjątkową. Była ona nie tylko prezentacją dorobku kulturalnego, kuchni regionalnej ale szansą na promocję powiatu grójeckiego. Za otrzymane wsparcie gorąco dziękuję oraz przesyłam najserdeczniejsze życzenia, dużo szczęścia i sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.