Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACH

Data: 14.06.2016 r., godz. 05.12    5123
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACHPod tym intrygującym skrótem kryją się nazwy krajów niemieckojęzycznych: D- Niemcy, A- Austria, CH- Szwajcaria.

W tym roku miała miejsce trzecia edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACH. Konkurs zainicjowały i organizują corocznie nauczycielki języka niemieckiego: Elżbieta Szymaniak (LO im. Piotra Skargi w Grójcu) i Urszula Jaworska (LO im. Piotra Wysockiego w Warce). Do udziału zostali zaproszeni wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego i ZS w Tarczynie wraz z nauczycielami języka niemieckiego sprawującymi opiekę merytoryczną.

Dnia 12.05.2016 we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych odbyły się eliminacje szkolne. Przystąpiło do nich około 100 uczniów. Rekordową ilością chętnych może poszczycić się LO im. P. Skargi w Grójcu, gdzie do I etapu przystąpiło aż 58 osób! W eliminacjach wyłonieni zostali uczniowie posiadający największą wiedzę na temat krajów DACH. Pytania były bardzo różnorodne – począwszy od muzyki, literatury poprzez historię, geografię i politykę, kończąc na zabytkach i osobliwościach, które można podziwiać w danych krajach. 

09 czerwca 2016 w siedzibie LO w Grójcu odbył się finał Konkursu. W ramach konkursu DACH uczniowie przygotowali również prezentacje multimedialne. Do wyboru mieli dwa tematy. Mogli zachęcić do studiowania na wybranej uczelni lub do odwiedzenia wybranego miejsca w jednym z krajów niemieckojęzycznych.

Jury zachwyciły dwie prezentacje, których autorzy wykazali się wielką kreatywnością i profesjonalizmem. Julia Świdzińska z LO im. Piotra Skargi zachęciła do podjęcia studiów na Ludwig-Maximilian-Universität w Monachium, a Patryk Skowroński z ZSP w Warce do zwiedzania Monachium.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki związane tematycznie z krajami DACH.

Zwycięzcy konkursu DACH otrzymają wartościowe karty upominkowe, które zostaną wręczone na uroczystości zakończenia roku szkolnego w macierzystych szkołach. 

Oto laureaci III Powiatowego Konkursu o Krajach Niemieckojęzycznych DACH:
I miejsce: Patryk Sułek ucz. kl.2C ZSO w Mogielnicy
II miejsce: Julia Świdzińska ucz. kl. 2A LO w Grójcu
III miejsce: Magdalena Górniewicz ucz. kl. 2B LO w Warce
IV miejsce: Patryk Bińkowski, ucz. Kl. 1F LO w Grójcu
V miejsce: Piotr Rączkowski, uczeń klasy 1B LO w Grójcu
VI miejsce: Maciej Szajner, uczeń klasy 1A LO w Warce

Ufundowanie nagród finalistom możliwe było dzięki sponsorom:
- Rada Rodziców przy LO w Grójcu
- Rada Rodziców przy LO w Warce
- Firmy i osoby prywatne:

• BMB z o.o.
• Kancelaria Auditingu i Podatków ALFA mgr Jadwiga Godlewska
• Roza-Auto Konrad Jaworek
• ITALPOL Grzegorz Walicki
• Ekspert IT Rafał Lipiński
• Grzegorz Mazur
• Księgarnia Alf Agnieszka Wyrzykowska
• StarMedia Krzysztof Starostka
• Instytut Goethego – nagrody rzeczowe

Organizatorki przedsięwzięcia pragną złożyć podziękowania dyrektorom swoich szkół: dyr. LO w Warce, pani Wiesławie Zielonce oraz dyr. LO w Grójcu, panu Zbigniewowi Krawczakowi za wsparcie organizacyjne oraz Staroście Grójeckiemu za udzielony patronat nad konkursem. 

Szczególne podziękowania skierowane są do nauczycieli języka niemieckiego za zmotywowanie i zachęcenie swoich uczniów do ciągłego rozwoju oraz przyczynienie się do sprawnego przebiegu finału. Dziękujemy pani Urszuli Kociołczyk (ZSO w Mogielnicy), pani Annie Pawelczyk (ZSP w Warce), pani Marcie Mastalerz (LO w Grójcu), pani Agnieszce Palacz (CKZiU w Nowej Wsi) i pani Joannie Błaszczyk (ZS w Tarczynie). 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy im za udział i cieszymy się, że konkurs DACH zagościł na stałe w kalendarzu imprez szkolnych. Konkurs przyczynił się również do integracji i zdrowej rywalizacji uczniów, a dla nauczycieli jest okazją do cyklicznej wymiany doświadczeń.

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w następnej edycji Konkursu. Dodatkową zachętą do uczestnictwa są z pewnością bardzo dobre oceny z języka niemieckiego.

Organizatorki Konkursu DACH:
Elżbieta Szymaniak, Urszula Jaworska