Spotkanie autorskie oraz warsztaty tkackie z Katarzyną Lis-Lachowicz

Data: 17.02.2022 r., godz. 13.00    2361
Spotkanie i warsztaty odbędą się w sobotę 26 lutego 2022 r. o godzinie 12.00
Przestrzeń dla Sztuki - spotkanie autorskie oraz warsztaty tkackie z Katarzyną Lis-Lachowicz Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Grójeckiego oraz Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP)

Pracownia Przestrzeń dla Sztuki w Grójcu jest miejscem warsztatów oraz działań twórczych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Cykliczne zajęcia wzbogacone zostały w sobotnie spotkania z artystami dla których twórczość jest bardzo ważną częścią życia,  pasją oraz wielką radością. Tym razem w pracowni będziemy  gościć kolejną artystkę sztuki włókna. 26 lutego o godzinie 12.00 odbędzie się  spotkanie z Katarzyną Lis-Lachowicz oraz warsztaty tkackie dla młodzieży i dorosłych.
Artystka  należy do Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od wielu lat zajmuje się tkactwem, które jest dla niej najważniejszym środkiem wyrazu. Tworzy tkaninę unikatową. Jest kolorystką. Jej prace przyciągają nasyceniem barw i fakturą  zbudowaną na różne sposoby. Do tkania stosuje najczęściej wełnę, dodając różne materiały: koronki, koraliki, szmatki, ręczniki, szaliki, sznurki, papiery. U podstawy jest technika gobelinowa, ale to, co powstaje przypomina kolaż.
Pasjonatka sztuki, pasjonatka życia. Przyrodę traktuje jako kopalnię nowych pomysłów oraz inspirację do kolejnego działania.  
Katarzyna Lis-Lachowicz jest animatorką kultury, prowadzi warsztaty plastyczne i tkackie. Od kilkunastu lat jest instruktorką tkactwa artystycznego w Magazynie Sztuk – filii Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie
 Wzięła udział w wielu wystawach zbiorowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Podczas wystawy konkursowej „Sacrum dzisiaj” Domu Środowisk Twórczych w Kielcach  w 2000 roku otrzymała wyróżnienie za gobelin „To wszystko Twoje”, a w Ogólnowarszawskim Przeglądzie Gobelinów w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie w  2007 roku - I miejsce za tkaninę „Łąka”. W 2009 roku Ośrodek Kultury Ochoty przyznał jej medal  „Talent Ochoty”. Wystawa pokonkursowa „Gobelin Roku” w Domu Kultury Kadr w Warszawie (2015r) dała jej I nagrodą za gobelin „Pożegnanie”.

Jest autorką wystaw indywidualnych: „ Tkaniny i fotografie” w Muzeum Ziemi Zbąskiej (2015r), „Rysunki telefoniczne” podczas Festiwalu Eksperyment w Zbąszyniu ( 2016 r),  „Gdy się zamyślę” w Bukowcu w  Galerii Ornamental Farm w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach (2021r)
Bierze czynny udział w wystawach organizowanych przez Sekcję Tkaniny Okręgu Warszawskiego ZPAP:  „Sztuka Włókna 2019”, „Mini Textile Art” wystawa miniatur w Galerii DAP, OW-ZPAP w 2020r i 2021, „Dotyk tkaniny” w maju 2021.
Jej prace były prezentowane podczas XLVII Międzynarodowej Wystawy Sztuki Włókna w Muzeum Tkactwa w  Kamiennej Górze w 2020 roku. W przygotowaniu są prace na nadchodzące wystawy zbiorowe i indywidualne.

Podczas sobotniego spotkania zostaną zaprezentowane prace artystki oraz materiały i  techniki które wykorzystuje podczas pracy. Będzie to niezwykła okazja do  rozmowy nie tylko o inspiracjach lecz również niegasnącej energii podczas realizowaniu kolejnych projektów oraz planach na przyszłość. Nieco zapomniane tkactwo staje się obecnie bardzo interesującym sposobem artystycznego wyrazu a powstawanie tkaniny unikatowej jest procesem uczącym cierpliwości, systematyczności, a czasem pokory. Poznając nową technikę dajemy sobie nowe możliwości rozwoju a poznając pełną pasji,  radości, wewnętrznego ciepła osobę jaką jest Katarzyna Lis-Lachowicz, mamy szansę zarazić się miłością do kolejnej dziedziny sztuki.

Sobota, 26 lutego godzina 12.00, ul. Laskowa 19, (II piętro) w Grójcu.  
Po spotkaniu od godziny 13.00, odbędzie się warsztat twórczy z tkactwa artystycznego.  
Spotkanie i warsztaty uzyskały dofinansowanie Zarządu Powiatu Grójeckiego, uczestnictwo jest bezpłatne lecz ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy telefoniczne i potwierdzenie obecności pod numerem pracowni 501-54-22-11.

Zapraszam serdecznie
Agnieszka Cecylia Kazała
autorka projektu i koordynator wydarzeń