Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

PKS GRÓJEC- ROZWIJAMY SIĘ DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Data: 06.12.2021 r., godz. 16.00    244
Wydawałoby się że w dobie powszechnej motoryzacji i trendu posiadania w gospodarstwie domowym kilku samochodów, podróżowanie autobusem traci na znaczeniu. Jednakże publiczny transport zbiorowy to jedno z tych zadań, którego istnienie jest kluczowe dla zapewnienia równości społeczeństwa.

W powiecie grójeckim od wielu lat funkcjonuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, które jest spółką  samorządowo-pracowniczą. Obecnie największy udział w spółce ma Powiat Grójecki.
Ostatnie 3 lata, to czas w którym został położy szczególny nacisk na rozwój spółki. Nowy tabor, starania o zewnętrzne dofinansowania to tylko niektóre z podjętych przez Zarząd działań.
Jak zaznacza Prezes Spółki Grzegorz Zalewski "W okresie, w którym nie było  dofinansowań  z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) niektóre linie deficytowe zostały zawieszone. Wpływały one na pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a co za tym idzie brak możliwości wymiany taboru na nowszy. Wpłynęło to również na pogorszenie warunków dla podróżnych.
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych umożliwił naszemu przedsiębiorstwu kontynuowanie komunikacji na liniach deficytowych. Samorządy, którym zależy na utrzymaniu komunikacji na wyżej wymienionych liniach przejęły rolę organizatora. Dzięki częściowemu dofinansowaniu z własnych środków organizator otrzymuje dofinansowanie do linii deficytowych z FRPA. W związku z powyższym nasze przedsiębiorstwo otrzymuje wsparcie do linii deficytowych i dzięki temu nie obciążają one finansowo linii rentownych".
Powiat Grójecki rok rocznie składa wnioski o dofinansowania do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W tym roku udało się pozyskać dopłatę w wysokości 3.458.082 zł na 17 linii komunikacyjnych, natomiast z Urzędu Marszałkowskiego udało się pozyskać blisko 100 000 złotych na rozwój przewozów autobusowych. Ponadto Powiat przekazuje środki finansowe na realizację usług przewozowych. W 2021 r. było to ponad 400 000 złotych. Łącznie to ponad 4 mln wsparcia samorządowego i rządowego dla PKS Grójec. 
Dzięki dofinansowanym połączeniom autobusowym mieszkańcy mogą dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń stworzyło także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.
Ponadto Powiat Grójecki podpisał porozumienia z ościennymi powiatami na utworzenie kolejnych linii.
Jak zaznacza Prezes Spółki PKS: "Powiększenie grona  współpracujących samorządów, wpłynie na rozwój istniejących linii oraz tworzenie nowych, co spowoduje zwiększenie połączeń komunikacyjnych pomiędzy miejscowościami. Korzyści ze współpracy pozwalają nam również na podniesienie standardów świadczonych usług.  Jednym z elementów tego długofalowego procesu jest wymiana taboru na nowszy, oferujący wyższy komfort podróżnym, zarówno na przewozach komunikacji regularnej oraz przewozach turystycznych. W 2020 roku pozyskaliśmy 9 autobusów, a w 2021 roku 16 autobusów, w tym 2 fabrycznie nowe, które umożliwiły nam kontynuowanie świadczenia usług oraz podniosły ich jakość”. Nowe autobusy turystyczne Scania Irizar i6S dołączyły do floty PKS w Grójcu Sp. z o.o. w listopadzie.  Pojazdy posiadają bogate wyposażenie turystyczne, w tym m.in. komfortowe fotele pasażerskie, gniazda 230V oraz podwójnie przyciemniane szyby. 
Więcej o pojazdach:
☑️ silnik 410 KM, tylko z Ad-blue
☑️ 12-biegowa skrzynia biegów
☑️ długość 12 m
☑️ 49+1+1 foteli
☑️ gniazda 230
☑️ kamera cofania i drzwi środkowych
☑️ Scania FMS wraz z pakietem e-TOLL
☑️ toaleta
"Jestem przekonany, że te niezwykle komfortowe i nowoczesne pojazdy zapewnią naszym pasażerom najwyższą jakość podróży. Mam także nadzieję, że jest to początek dobrej współpracy z producentem pojazdów marki Scania, która pozwoli na dalsze odmładzanie naszej floty w oparciu o pojazdy fabrycznie nowe” – komentuje Grzegorz Zalewski, Prezes Zarządu PKS w Grójcu Sp. z o.o. 
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Grójcu mimo trwającej pandemii i za nią idącym spadkiem liczby pasażerów, firma nie zwalnia tempa rozwoju.  Warto podkreślić, ze mimo niesprzyjających warunków gospodarki nie utraciła płynności finansowej i wprowadza do użytkowania fabrycznie nowy tabor. 
W planach jest jeszcze wiele inwestycji, które zostaną zrealizowane tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu ze strony spółki i samorządów.