Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

Data: 21.04.2016 r., godz. 03.54    4080
Sukces Damiana z ZSP w Jasieńcu w finale IV edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”zorganizowanego przez Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego
19 kwietnia br. w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Mieście nad Pilicą miał miejsce finał IV edycji konkursu o Żołnierzach Wyklętych, którego organizatorem jest Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Rywalizacja konkursowa została objęta patronatem honorowym Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa, oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wzięła w niej udział młodzież powiatów: grójeckiego, białobrzeskiego, kozienickiego i przysuskiego- ponad 120 uczniów z 14 szkół.. W finale uczniowie rozwiązywali test wiedzy o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963.

I miejsce zajął Damian Piwowarski, uczeń II klasy Technikum Informatycznego z ZSP w Jasieńcu , II miejsce zajęła Monika Kamińska z Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach. 

To im przypadła nagroda główna, czyli ufundowane przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka bilety na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 

Honorowe III miejsce zajęła Julita Leśniak z ZS w Tarczynie, ponadto została wyróżniona razem z Sylwią Bednarek z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą za najlepsze prezentacje multimedialne o żołnierzach wyklętych. Wszyscy laureaci otrzymali liczne nagrody rzeczowe i wartościowe upominki.

Konkursową galę uświetnili: Posłowie RP – Marek Suski i Dariusz Bąk, przedstawiciel IPN – wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski, wicewojewoda radomski Artur Standowicz, oraz licznie przybyli samorządowcy z powiatów: grójeckiego, białobrzeskiego, kozienickiego i przysuskiego. W uroczystościach finałowych uczestniczyły zasłużone osoby dla lokalnej społeczności, oraz kombatanci. Część artystyczną gali konkursowej stanowił występ uczniów ZS im. Szarych Szeregów w Tarczynie, podczas którego zaprezentowano ciekawe interpretacje pieśni i wierszy patriotycznych. Żywe zainteresowanie wzbudził także pokaz musztry w wykonaniu uczniów dwóch szkół: – kadetów Liceum Kadetów Rzeczypospolitej w Lipinach, oraz uczniów ZS w Tarczynie. 

Robert Zalewski