Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

76. rocznica „Zbrodni Katyńskiej”

Data: 14.04.2016 r., godz. 09.08    4548
W środę, 13 kwietnia 2016 r. w Warce odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”.
W środę, 13 kwietnia 2016r. w Warce odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”. W 1940 r. ponad 20 tysięcy obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, zostało bestialsko zamordowanych bez sądów i bez wyroków, strzałem w tył głowy.

Obchody 76. rocznicy „Zbrodni Katyńskiej” rozpoczęły się o godz. 14.00 w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Na uroczystości przybyli żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, reprezentująca posła Marka Suskiego wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego Teresa Bednarska, Starosta Grójecki Marek Ścisłowski, Członek Zarządu Paweł Siennicki, z-ca Burmistrza Warki Teresa Knyzio, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, delegacje, poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz pozostali goście.

Zgromadzeni obejrzeli program poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce, wprowadzający widzów w nastrój roku 1940. To wówczas w lasach pod Katyniem, Ostaszkowem, Starobielskiem i Kozielskiem rozegrała się tragedia narodu polskiego. W marcu i kwietniu 1940 r. ponad 20 tysięcy obywateli polskich - oficerów, policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej, którzy stanowili elitę narodu, zostało bestialsko zamordowanych przez NKWD bez sądów i wyroków, strzałem w tył głowy.

Po części artystycznej przygotowanej przez młodzież rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych Polaków. Kiedy liturgia dobiegła końca, uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik „Krzyże Katyńskie” na cmentarzu w Warce, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Na cmentarzu odczytany został rys historyczny. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy ogłosili, że odkryli masowe groby Polaków w Katyniu. Dwa dni później radio moskiewskie podało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 r., podczas zajmowania okolic Smoleńska. Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli hitlerowcy. Do 1956 r. władze PRL mówiły o „perfidnej niemieckiej prowokacji w Katyniu”. Prawda o zbrodni ujrzała światło dzienne 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Decyzję o likwidacji oficerów, policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej, którzy przebywali w trzech obozach - w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku - podjęły 5 marca 1940 r. najwyższe władze sowieckie. Autorem wniosku był Ławrientij Beria, ludowy komisarz spraw wewnętrznych

Ostatnia część obchodów rocznicowych odbyła się w „Dworku na Długiej”, gdzie wręczono odznaczenia i dyplomy.

Uroczystość została zorganizowana przez samorząd Miasta i Gminy Warka, gminną instytucję kultury „Dworek na Długiej”, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Parafię Matki Bożej Szkaplerznej oraz Publiczne Gimnazjum im. Stanisława Marciniaka.

BPiFE