Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

WAŻNY KOMUNIKAT STAROSTY GRÓJECKIEGO W SPRAWIE EPIDEMII KORONAWIRUSA NA TERENIE POWIATU GRÓJECKIEGO.

Data: 24.03.2020 r., godz. 13.30    925
Prosimy o zapoznanie się z komunikatem.
KOMUNIKAT STAROSTY GRÓJECKIEGO

Aktualna sytuacja na terenie powiatu grójeckiego związana ze stanem epidemii wywołanym wirusem COVID-19.

• W Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu zostały odwołane planowane zabiegi oraz hospitalizacje. Wstrzymane zostały przyjęcia w szpitalu na oddziałach: wewnętrznym, neurologii, chirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, ginekologiczno-położniczym i neonatologii. Cała działalność placówki została ograniczona ze względu na braki kadrowe spowodowane przypadkami zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego i pacjentów. W szpitalu ogłoszono całkowity zakaz odwiedzin pacjentów.

• Pacjenci szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą zostali ewakuowani do innych placówek, a sam szpital został zdezynfekowany, Oddziały szpitalne na obecną chwilę nie funkcjonują ze względu na braki kadry medycznej spowodowane zakażeniami COVID-19 i kwarantannami.

• Trwa zaopatrywanie obu szpitali w środki ochrony indywidualnej, sprzęt oraz inne artykuły higieniczne niezbędne do zachowania wszelkich procedur zapobiegających zakażeniu koronawirusem.

• W związku z tym, że nasze powiatowe szpitale nie są szpitalami zakaźnymi, pół zakaźnymi ani szpitalami powołanymi w stan wyższej gotowości, dlatego nie przewiduje się w nich hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem.

• NZOZ-y oraz POZ-ty na terenie powiatu przyjmują pacjentów w ograniczonym stopniu, a w zdecydowanej większości przypadków świadczą zdalnie teleporady;

• Apteki na terenie powiatu pracują normalnie przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa higienicznego.

• Występują ograniczenia w funkcjonowaniu jednostek powiatowych : Starostwa Powiatowego w Grójcu, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Zarządu Dróg i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Urzędy są zamknięte dla bezpośredniej obsługi interesantów, można jedynie korzystać z formy elektronicznej i telefonicznej. Ponadto wszystkie informacje dotyczące aktualnego funkcjonowania urzędów oraz zdalnej obsługi interesantów, są zamieszczane na stronach internetowych, na drzwiach siedziby urzędu, bądź na tablicach informacyjnych, jeśli znajdują się one w miejscu dostępnym dla klientów;
Zachęcam do wykorzystania Platformy gov.pl, poprzez którą można załatwić wiele spraw urzędowych. Załatwienie sprawy jest możliwe wówczas, gdy posiadamy Profil Zaufany lub e-dowód. Jeśli ktoś nie posiada takiego profilu zachęcam do jego założenia;

• Odwołane zostały planowane posiedzenia rad, komisji, zespołów i wszelkich zgromadzeń, jakie mogłyby nieść za sobą zagrożenie zakażenia wirusem;

• Zajęcia w szkołach są nadal zawieszone, po to aby nie dochodziło do grupowych spotkań, wszystkie szkoły na terenie powiatu działają w trybie on-line, co oznacza, że dzieci, młodzież i nauczyciele realizują zajęcia i konsultacje w formie zdalnej z domu;

• Zamknięte do odwołania są wszystkie miejsca kulturalne, sportowe, artystyczne, jak również kluby, restauracje i inne punkty, w których może dochodzić do spotkania grup osób;

• Nadal działa całkowity zakaz organizacji imprez masowych, jak również zgromadzeń.

Apeluję do mieszkańców powiatu o pozostanie w domach i zachowanie wszelkiej ostrożności zabezpieczającej nas przed zakażeniem. Szczególnie prośbę kieruję do seniorów oraz osób chorych, będących w grupie podwyższonego ryzyka.

Należy unikać wszelkich skupisk osób. Proszę rodziców, aby kontrolowali, gdzie przebywają ich dzieci, szczególnie w godzinach wieczornych.

Proszę też o ostrożność i ograniczone zaufanie do osób, które wykorzystując sytuację związaną z niesieniem pomocy osobom starszym, imają się procederu oszustwa wobec tych osób.

Dziękuję kadrze medycznej, policji, strażakom, wojsku, wolontariuszom, harcerzom oraz wszystkim osobom niosącym pomoc mieszkańcom powiatu.